| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | uuvutan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | uuvutat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | uuvutamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | uuvutatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | uuvuttavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | uuvutin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | uuvutit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | uuvutti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | uuvutimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | uuvutitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | uuvuttivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | uuvuttaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | uuvuttaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | uuvuttaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | uuvuttaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | uuvuttaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | uuvuttaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | uuvuta |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | uuvuttakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | uuvuttakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | uuvuttakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | uuvuttakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | uuvuttanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | uuvuttanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | uuvuttanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | uuvuttanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | uuvuttanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | uuvuttanevat |