| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | heikennän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | heikennät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | heikennämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | heikennätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | heikentävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | heikensin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | heikensit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | heikensi |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | heikensimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | heikensitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | heikensivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | heikentäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | heikentäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | heikentäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | heikentäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | heikentäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | heikentäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | heikennä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | heikentäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | heikentäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | heikentäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | heikentäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | heikentänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | heikentänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | heikentänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | heikentänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | heikentänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | heikentänevät |