| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | nominal, titular |
| espanja | titular, nominal |
| italia | nominale |
| ranska | titulaire |
| Monikko | nimelliset | Monikko | nimelliseni |
| Monikko | nimellisesi | Monikko | nimellisemme |
| Monikko | nimellisenne | Monikko | nimellisensä |
| Genetiivi | nimellisen | Genetiivi | nimelliseni |
| Genetiivi | nimellisesi | Genetiivi | nimellisemme |
| Genetiivi | nimellisenne | Genetiivi | nimellisensä |
| Monikon genetiivi | nimellisten | Monikon genetiivi | nimellisien |
| Monikon genetiivi | nimellisteni | Monikon genetiivi | nimellisieni |
| Monikon genetiivi | nimellistesi | Monikon genetiivi | nimellisiesi |
| Monikon genetiivi | nimellistemme | Monikon genetiivi | nimellisiemme |
| Monikon genetiivi | nimellistenne | Monikon genetiivi | nimellisienne |
| Monikon genetiivi | nimellistensä | Monikon genetiivi | nimellisiensä |
| Partitiivi | nimellistä | Partitiivi | nimellistäni |
| Partitiivi | nimellistäsi | Partitiivi | nimellistämme |
| Partitiivi | nimellistänne | Partitiivi | nimellistään |
| Partitiivi | nimellistänsä | Monikon partitiivi | nimellisiä |
| Monikon partitiivi | nimellisiäni | Monikon partitiivi | nimellisiäsi |
| Monikon partitiivi | nimellisiämme | Monikon partitiivi | nimellisiänne |
| Monikon partitiivi | nimellisiään | Monikon partitiivi | nimellisiänsä |
| Inessiivi | nimellisessä | Inessiivi | nimellisessäni |
| Inessiivi | nimellisessäsi | Inessiivi | nimellisessämme |
| Inessiivi | nimellisessänne | Inessiivi | nimellisessään |
| Inessiivi | nimellisessänsä | Monikon inessiivi | nimellisissä |
| Monikon inessiivi | nimellisissäni | Monikon inessiivi | nimellisissäsi |
| Monikon inessiivi | nimellisissämme | Monikon inessiivi | nimellisissänne |
| Monikon inessiivi | nimellisissään | Monikon inessiivi | nimellisissänsä |
| Elatiivi | nimellisestä | Elatiivi | nimellisestäni |
| Elatiivi | nimellisestäsi | Elatiivi | nimellisestämme |
| Elatiivi | nimellisestänne | Elatiivi | nimellisestään |
| Elatiivi | nimellisestänsä | Monikon elatiivi | nimellisistä |
| Monikon elatiivi | nimellisistäni | Monikon elatiivi | nimellisistäsi |
| Monikon elatiivi | nimellisistämme | Monikon elatiivi | nimellisistänne |
| Monikon elatiivi | nimellisistään | Monikon elatiivi | nimellisistänsä |
| Illatiivi | nimelliseen | Illatiivi | nimelliseeni |
| Illatiivi | nimelliseesi | Illatiivi | nimelliseemme |
| Illatiivi | nimelliseenne | Illatiivi | nimelliseensä |
| Monikon illatiivi | nimellisiin | Monikon illatiivi | nimellisiini |
| Monikon illatiivi | nimellisiisi | Monikon illatiivi | nimellisiimme |
| Monikon illatiivi | nimellisiinne | Monikon illatiivi | nimellisiinsä |
| Adessiivi | nimellisellä | Adessiivi | nimelliselläni |
| Adessiivi | nimelliselläsi | Adessiivi | nimellisellämme |
| Adessiivi | nimellisellänne | Adessiivi | nimellisellään |
| Adessiivi | nimellisellänsä | Monikon adessiivi | nimellisillä |
| Monikon adessiivi | nimellisilläni | Monikon adessiivi | nimellisilläsi |
| Monikon adessiivi | nimellisillämme | Monikon adessiivi | nimellisillänne |
| Monikon adessiivi | nimellisillään | Monikon adessiivi | nimellisillänsä |
| Ablatiivi | nimelliseltä | Ablatiivi | nimelliseltäni |
| Ablatiivi | nimelliseltäsi | Ablatiivi | nimelliseltämme |
| Ablatiivi | nimelliseltänne | Ablatiivi | nimelliseltään |
| Ablatiivi | nimelliseltänsä | Monikon ablatiivi | nimellisiltä |
| Monikon ablatiivi | nimellisiltäni | Monikon ablatiivi | nimellisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | nimellisiltämme | Monikon ablatiivi | nimellisiltänne |
| Monikon ablatiivi | nimellisiltään | Monikon ablatiivi | nimellisiltänsä |
| Allatiivi | nimelliselle | Allatiivi | nimelliselleni |
| Allatiivi | nimellisellesi | Allatiivi | nimellisellemme |
| Allatiivi | nimellisellenne | Allatiivi | nimelliselleen |
| Allatiivi | nimellisellensä | Monikon allatiivi | nimellisille |
| Monikon allatiivi | nimellisilleni | Monikon allatiivi | nimellisillesi |
| Monikon allatiivi | nimellisillemme | Monikon allatiivi | nimellisillenne |
| Monikon allatiivi | nimellisilleen | Monikon allatiivi | nimellisillensä |
| Essiivi | nimellisenä | Essiivi | nimellisenäni |
| Essiivi | nimellisenäsi | Essiivi | nimellisenämme |
| Essiivi | nimellisenänne | Essiivi | nimellisenään |
| Essiivi | nimellisenänsä | Monikon essiivi | nimellisinä |
| Monikon essiivi | nimellisinäni | Monikon essiivi | nimellisinäsi |
| Monikon essiivi | nimellisinämme | Monikon essiivi | nimellisinänne |
| Monikon essiivi | nimellisinään | Monikon essiivi | nimellisinänsä |
| Translatiivi | nimelliseksi | Translatiivi | nimellisekseni |
| Translatiivi | nimelliseksesi | Translatiivi | nimelliseksemme |
| Translatiivi | nimelliseksenne | Translatiivi | nimellisekseen |
| Translatiivi | nimelliseksensä | Monikon translatiivi | nimellisiksi |
| Monikon translatiivi | nimellisikseni | Monikon translatiivi | nimellisiksesi |
| Monikon translatiivi | nimellisiksemme | Monikon translatiivi | nimellisiksenne |
| Monikon translatiivi | nimellisikseen | Monikon translatiivi | nimellisiksensä |
| Monikon instruktiivi | nimellisin | Abessiivi | nimellisettä |
| Abessiivi | nimellisettäni | Abessiivi | nimellisettäsi |
| Abessiivi | nimellisettämme | Abessiivi | nimellisettänne |
| Abessiivi | nimellisettään | Abessiivi | nimellisettänsä |
| Monikon abessiivi | nimellisittä | Monikon abessiivi | nimellisittäni |
| Monikon abessiivi | nimellisittäsi | Monikon abessiivi | nimellisittämme |
| Monikon abessiivi | nimellisittänne | Monikon abessiivi | nimellisittään |
| Monikon abessiivi | nimellisittänsä | Monikon komitatiivi | nimellisine |
| Monikon komitatiivi | nimellisineni | Monikon komitatiivi | nimellisinesi |
| Monikon komitatiivi | nimellisinemme | Monikon komitatiivi | nimellisinenne |
| Monikon komitatiivi | nimellisineen | Monikon komitatiivi | nimellisinensä |
| Komparatiivi | nimellisempi | Superlatiivi | nimellisin |
| Monikon akkusatiivi | nimelliset | Monikon akkusatiivi | nimelliseni |
| Monikon akkusatiivi | nimellisesi | Monikon akkusatiivi | nimellisemme |
| Monikon akkusatiivi | nimellisenne | Monikon akkusatiivi | nimellisensä |
| Akkusatiivi | nimelliseni | Akkusatiivi | nimellisesi |
| Akkusatiivi | nimellisemme | Akkusatiivi | nimellisenne |
| Akkusatiivi | nimellisensä |