| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | yleislääkärit | Genetiivi | yleislääkärin |
| Monikon genetiivi | yleislääkärien | Monikon genetiivi | yleislääkäreiden |
| Monikon genetiivi | yleislääkäreitten | Partitiivi | yleislääkäriä |
| Monikon partitiivi | yleislääkäreitä | Monikon partitiivi | yleislääkärejä |
| Inessiivi | yleislääkärissä | Monikon inessiivi | yleislääkäreissä |
| Elatiivi | yleislääkäristä | Monikon elatiivi | yleislääkäreistä |
| Illatiivi | yleislääkäriin | Monikon illatiivi | yleislääkäreihin |
| Adessiivi | yleislääkärillä | Monikon adessiivi | yleislääkäreillä |
| Ablatiivi | yleislääkäriltä | Monikon ablatiivi | yleislääkäreiltä |
| Allatiivi | yleislääkärille | Monikon allatiivi | yleislääkäreille |
| Essiivi | yleislääkärinä | Monikon essiivi | yleislääkäreinä |
| Translatiivi | yleislääkäriksi | Monikon translatiivi | yleislääkäreiksi |
| Monikon instruktiivi | yleislääkärein | Abessiivi | yleislääkärittä |
| Monikon abessiivi | yleislääkäreittä | Monikon akkusatiivi | yleislääkärit |