| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | aktuaarit | Genetiivi | aktuaarin |
| Monikon genetiivi | aktuaarien | Partitiivi | aktuaaria |
| Monikon partitiivi | aktuaareja | Inessiivi | aktuaarissa |
| Monikon inessiivi | aktuaareissa | Elatiivi | aktuaarista |
| Monikon elatiivi | aktuaareista | Illatiivi | aktuaariin |
| Monikon illatiivi | aktuaareihin | Adessiivi | aktuaarilla |
| Monikon adessiivi | aktuaareilla | Ablatiivi | aktuaarilta |
| Monikon ablatiivi | aktuaareilta | Allatiivi | aktuaarille |
| Monikon allatiivi | aktuaareille | Essiivi | aktuaarina |
| Monikon essiivi | aktuaareina | Translatiivi | aktuaariksi |
| Monikon translatiivi | aktuaareiksi | Monikon instruktiivi | aktuaarein |
| Abessiivi | aktuaaritta | Monikon abessiivi | aktuaareitta |
| Monikon akkusatiivi | aktuaarit |