| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | lavertelijat | Genetiivi | lavertelijan |
| Monikon genetiivi | lavertelijoiden | Monikon genetiivi | lavertelijoitten |
| Partitiivi | lavertelijaa | Monikon partitiivi | lavertelijoita |
| Inessiivi | lavertelijassa | Monikon inessiivi | lavertelijoissa |
| Elatiivi | lavertelijasta | Monikon elatiivi | lavertelijoista |
| Illatiivi | lavertelijaan | Monikon illatiivi | lavertelijoihin |
| Adessiivi | lavertelijalla | Monikon adessiivi | lavertelijoilla |
| Ablatiivi | lavertelijalta | Monikon ablatiivi | lavertelijoilta |
| Allatiivi | lavertelijalle | Monikon allatiivi | lavertelijoille |
| Essiivi | lavertelijana | Monikon essiivi | lavertelijoina |
| Translatiivi | lavertelijaksi | Monikon translatiivi | lavertelijoiksi |
| Monikon instruktiivi | lavertelijoin | Abessiivi | lavertelijatta |
| Monikon abessiivi | lavertelijoitta | Monikon akkusatiivi | lavertelijat |