| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | valintakokeet | Genetiivi | valintakokeen |
| Monikon genetiivi | valintakokeiden | Monikon genetiivi | valintakokeitten |
| Partitiivi | valintakoetta | Monikon partitiivi | valintakokeita |
| Inessiivi | valintakokeessa | Monikon inessiivi | valintakokeissa |
| Elatiivi | valintakokeesta | Monikon elatiivi | valintakokeista |
| Illatiivi | valintakokeeseen | Monikon illatiivi | valintakokeisiin |
| Monikon illatiivi | valintakokeihin | Adessiivi | valintakokeella |
| Monikon adessiivi | valintakokeilla | Ablatiivi | valintakokeelta |
| Monikon ablatiivi | valintakokeilta | Allatiivi | valintakokeelle |
| Monikon allatiivi | valintakokeille | Essiivi | valintakokeena |
| Monikon essiivi | valintakokeina | Translatiivi | valintakokeeksi |
| Monikon translatiivi | valintakokeiksi | Monikon instruktiivi | valintakokein |
| Abessiivi | valintakokeetta | Monikon abessiivi | valintakokeitta |
| Monikon akkusatiivi | valintakokeet |