| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | valiokunnat | Genetiivi | valiokunnan |
| Monikon genetiivi | valiokuntien | Partitiivi | valiokuntaa |
| Monikon partitiivi | valiokuntia | Inessiivi | valiokunnassa |
| Monikon inessiivi | valiokunnissa | Elatiivi | valiokunnasta |
| Monikon elatiivi | valiokunnista | Illatiivi | valiokuntaan |
| Monikon illatiivi | valiokuntiin | Adessiivi | valiokunnalla |
| Monikon adessiivi | valiokunnilla | Ablatiivi | valiokunnalta |
| Monikon ablatiivi | valiokunnilta | Allatiivi | valiokunnalle |
| Monikon allatiivi | valiokunnille | Essiivi | valiokuntana |
| Monikon essiivi | valiokuntina | Translatiivi | valiokunnaksi |
| Monikon translatiivi | valiokunniksi | Monikon instruktiivi | valiokunnin |
| Abessiivi | valiokunnatta | Monikon abessiivi | valiokunnitta |
| Monikon akkusatiivi | valiokunnat |