Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.
2.
3.
4.

Määritelmät

Verbi

  1. muuttua harvaksi tai harvemmaksi

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensharvenenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensharvenet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensharveneeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensharvenemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensharvenetteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensharvenevat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiharveninYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiharvenit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiharveniMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiharvenimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiharvenitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiharvenivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensharvenisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensharvenisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensharvenisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensharvenisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensharvenisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensharvenisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensharveneYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensharvetkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensharvetkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensharvetkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensharvetkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensharvennen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensharvennetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensharvennee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensharvennemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensharvennette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensharvennevat

Luokat