| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | gallerfönter |
| Monikko | kalteri-ikkunat | Genetiivi | kalteri-ikkunan |
| Monikon genetiivi | kalteri-ikkunoiden | Monikon genetiivi | kalteri-ikkunoitten |
| Partitiivi | kalteri-ikkunaa | Monikon partitiivi | kalteri-ikkunoita |
| Inessiivi | kalteri-ikkunassa | Monikon inessiivi | kalteri-ikkunoissa |
| Elatiivi | kalteri-ikkunasta | Monikon elatiivi | kalteri-ikkunoista |
| Illatiivi | kalteri-ikkunaan | Monikon illatiivi | kalteri-ikkunoihin |
| Adessiivi | kalteri-ikkunalla | Monikon adessiivi | kalteri-ikkunoilla |
| Ablatiivi | kalteri-ikkunalta | Monikon ablatiivi | kalteri-ikkunoilta |
| Allatiivi | kalteri-ikkunalle | Monikon allatiivi | kalteri-ikkunoille |
| Essiivi | kalteri-ikkunana | Monikon essiivi | kalteri-ikkunoina |
| Translatiivi | kalteri-ikkunaksi | Monikon translatiivi | kalteri-ikkunoiksi |
| Monikon instruktiivi | kalteri-ikkunoin | Abessiivi | kalteri-ikkunatta |
| Monikon abessiivi | kalteri-ikkunoitta | Monikon akkusatiivi | kalteri-ikkunat |