| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| Monikko | levyjuontajat | Genetiivi | levyjuontajan |
| Monikon genetiivi | levyjuontajien | Partitiivi | levyjuontajaa |
| Monikon partitiivi | levyjuontajia | Inessiivi | levyjuontajassa |
| Monikon inessiivi | levyjuontajissa | Elatiivi | levyjuontajasta |
| Monikon elatiivi | levyjuontajista | Illatiivi | levyjuontajaan |
| Monikon illatiivi | levyjuontajiin | Adessiivi | levyjuontajalla |
| Monikon adessiivi | levyjuontajilla | Ablatiivi | levyjuontajalta |
| Monikon ablatiivi | levyjuontajilta | Allatiivi | levyjuontajalle |
| Monikon allatiivi | levyjuontajille | Essiivi | levyjuontajana |
| Monikon essiivi | levyjuontajina | Translatiivi | levyjuontajaksi |
| Monikon translatiivi | levyjuontajiksi | Monikon instruktiivi | levyjuontajin |
| Abessiivi | levyjuontajatta | Monikon abessiivi | levyjuontajitta |
| Monikon akkusatiivi | levyjuontajat |