| Monikko | paakkutaimet | Genetiivi | paakkutaimen |
| Monikon genetiivi | paakkutaimien | Monikon genetiivi | paakkutainten |
| Partitiivi | paakkutainta | Partitiivi | paakkutaimea |
| Monikon partitiivi | paakkutaimia | Inessiivi | paakkutaimessa |
| Monikon inessiivi | paakkutaimissa | Elatiivi | paakkutaimesta |
| Monikon elatiivi | paakkutaimista | Illatiivi | paakkutaimeen |
| Monikon illatiivi | paakkutaimiin | Adessiivi | paakkutaimella |
| Monikon adessiivi | paakkutaimilla | Ablatiivi | paakkutaimelta |
| Monikon ablatiivi | paakkutaimilta | Allatiivi | paakkutaimelle |
| Monikon allatiivi | paakkutaimille | Essiivi | paakkutaimena |
| Monikon essiivi | paakkutaimina | Translatiivi | paakkutaimeksi |
| Monikon translatiivi | paakkutaimiksi | Monikon instruktiivi | paakkutaimin |
| Abessiivi | paakkutaimetta | Monikon abessiivi | paakkutaimitta |
| Monikon akkusatiivi | paakkutaimet |