| Monikko | juutalaisvihat | Genetiivi | juutalaisvihan |
| Monikon genetiivi | juutalaisvihojen | Partitiivi | juutalaisvihaa |
| Monikon partitiivi | juutalaisvihoja | Inessiivi | juutalaisvihassa |
| Monikon inessiivi | juutalaisvihoissa | Elatiivi | juutalaisvihasta |
| Monikon elatiivi | juutalaisvihoista | Illatiivi | juutalaisvihaan |
| Monikon illatiivi | juutalaisvihoihin | Adessiivi | juutalaisvihalla |
| Monikon adessiivi | juutalaisvihoilla | Ablatiivi | juutalaisvihalta |
| Monikon ablatiivi | juutalaisvihoilta | Allatiivi | juutalaisvihalle |
| Monikon allatiivi | juutalaisvihoille | Essiivi | juutalaisvihana |
| Monikon essiivi | juutalaisvihoina | Translatiivi | juutalaisvihaksi |
| Monikon translatiivi | juutalaisvihoiksi | Monikon instruktiivi | juutalaisvihoin |
| Abessiivi | juutalaisvihatta | Monikon abessiivi | juutalaisvihoitta |
| Monikon akkusatiivi | juutalaisvihat |