| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | miimikot | Genetiivi | miimikon |
| Monikon genetiivi | miimikkojen | Monikon genetiivi | miimikoiden |
| Monikon genetiivi | miimikoitten | Partitiivi | miimikkoa |
| Monikon partitiivi | miimikkoja | Monikon partitiivi | miimikoita |
| Inessiivi | miimikossa | Monikon inessiivi | miimikoissa |
| Elatiivi | miimikosta | Monikon elatiivi | miimikoista |
| Illatiivi | miimikkoon | Monikon illatiivi | miimikkoihin |
| Monikon illatiivi | miimikoihin | Adessiivi | miimikolla |
| Monikon adessiivi | miimikoilla | Ablatiivi | miimikolta |
| Monikon ablatiivi | miimikoilta | Allatiivi | miimikolle |
| Monikon allatiivi | miimikoille | Essiivi | miimikkona |
| Monikon essiivi | miimikkoina | Translatiivi | miimikoksi |
| Monikon translatiivi | miimikoiksi | Monikon instruktiivi | miimikoin |
| Abessiivi | miimikotta | Monikon abessiivi | miimikoitta |
| Monikon akkusatiivi | miimikot |