Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantidual
esperantoduala

Määritelmät

Adjektiivi

  1. jossa on kaksi eri ominaisuutta, osa-aluetta tmv.; kahtalainen

Taivutusmuodot

MonikkokaksinaisetMonikkokaksinaiseni
MonikkokaksinaisesiMonikkokaksinaisemme
MonikkokaksinaisenneMonikkokaksinaisensa
GenetiivikaksinaisenGenetiivikaksinaiseni
GenetiivikaksinaisesiGenetiivikaksinaisemme
GenetiivikaksinaisenneGenetiivikaksinaisensa
Monikon genetiivikaksinaistenMonikon genetiivikaksinaisien
Monikon genetiivikaksinaisteniMonikon genetiivikaksinaisieni
Monikon genetiivikaksinaistesiMonikon genetiivikaksinaisiesi
Monikon genetiivikaksinaistemmeMonikon genetiivikaksinaisiemme
Monikon genetiivikaksinaistenneMonikon genetiivikaksinaisienne
Monikon genetiivikaksinaistensaMonikon genetiivikaksinaisiensa
PartitiivikaksinaistaPartitiivikaksinaistani
PartitiivikaksinaistasiPartitiivikaksinaistamme
PartitiivikaksinaistannePartitiivikaksinaistaan
PartitiivikaksinaistansaMonikon partitiivikaksinaisia
Monikon partitiivikaksinaisianiMonikon partitiivikaksinaisiasi
Monikon partitiivikaksinaisiammeMonikon partitiivikaksinaisianne
Monikon partitiivikaksinaisiaanMonikon partitiivikaksinaisiansa
InessiivikaksinaisessaInessiivikaksinaisessani
InessiivikaksinaisessasiInessiivikaksinaisessamme
InessiivikaksinaisessanneInessiivikaksinaisessaan
InessiivikaksinaisessansaMonikon inessiivikaksinaisissa
Monikon inessiivikaksinaisissaniMonikon inessiivikaksinaisissasi
Monikon inessiivikaksinaisissammeMonikon inessiivikaksinaisissanne
Monikon inessiivikaksinaisissaanMonikon inessiivikaksinaisissansa
ElatiivikaksinaisestaElatiivikaksinaisestani
ElatiivikaksinaisestasiElatiivikaksinaisestamme
ElatiivikaksinaisestanneElatiivikaksinaisestaan
ElatiivikaksinaisestansaMonikon elatiivikaksinaisista
Monikon elatiivikaksinaisistaniMonikon elatiivikaksinaisistasi
Monikon elatiivikaksinaisistammeMonikon elatiivikaksinaisistanne
Monikon elatiivikaksinaisistaanMonikon elatiivikaksinaisistansa
IllatiivikaksinaiseenIllatiivikaksinaiseeni
IllatiivikaksinaiseesiIllatiivikaksinaiseemme
IllatiivikaksinaiseenneIllatiivikaksinaiseensa
Monikon illatiivikaksinaisiinMonikon illatiivikaksinaisiini
Monikon illatiivikaksinaisiisiMonikon illatiivikaksinaisiimme
Monikon illatiivikaksinaisiinneMonikon illatiivikaksinaisiinsa
AdessiivikaksinaisellaAdessiivikaksinaisellani
AdessiivikaksinaisellasiAdessiivikaksinaisellamme
AdessiivikaksinaisellanneAdessiivikaksinaisellaan
AdessiivikaksinaisellansaMonikon adessiivikaksinaisilla
Monikon adessiivikaksinaisillaniMonikon adessiivikaksinaisillasi
Monikon adessiivikaksinaisillammeMonikon adessiivikaksinaisillanne
Monikon adessiivikaksinaisillaanMonikon adessiivikaksinaisillansa
AblatiivikaksinaiseltaAblatiivikaksinaiseltani
AblatiivikaksinaiseltasiAblatiivikaksinaiseltamme
AblatiivikaksinaiseltanneAblatiivikaksinaiseltaan
AblatiivikaksinaiseltansaMonikon ablatiivikaksinaisilta
Monikon ablatiivikaksinaisiltaniMonikon ablatiivikaksinaisiltasi
Monikon ablatiivikaksinaisiltammeMonikon ablatiivikaksinaisiltanne
Monikon ablatiivikaksinaisiltaanMonikon ablatiivikaksinaisiltansa
AllatiivikaksinaiselleAllatiivikaksinaiselleni
AllatiivikaksinaisellesiAllatiivikaksinaisellemme
AllatiivikaksinaisellenneAllatiivikaksinaiselleen
AllatiivikaksinaisellensaMonikon allatiivikaksinaisille
Monikon allatiivikaksinaisilleniMonikon allatiivikaksinaisillesi
Monikon allatiivikaksinaisillemmeMonikon allatiivikaksinaisillenne
Monikon allatiivikaksinaisilleenMonikon allatiivikaksinaisillensa
EssiivikaksinaisenaEssiivikaksinaisenani
EssiivikaksinaisenasiEssiivikaksinaisenamme
EssiivikaksinaisenanneEssiivikaksinaisenaan
EssiivikaksinaisenansaMonikon essiivikaksinaisina
Monikon essiivikaksinaisinaniMonikon essiivikaksinaisinasi
Monikon essiivikaksinaisinammeMonikon essiivikaksinaisinanne
Monikon essiivikaksinaisinaanMonikon essiivikaksinaisinansa
TranslatiivikaksinaiseksiTranslatiivikaksinaisekseni
TranslatiivikaksinaiseksesiTranslatiivikaksinaiseksemme
TranslatiivikaksinaiseksenneTranslatiivikaksinaisekseen
TranslatiivikaksinaiseksensaMonikon translatiivikaksinaisiksi
Monikon translatiivikaksinaisikseniMonikon translatiivikaksinaisiksesi
Monikon translatiivikaksinaisiksemmeMonikon translatiivikaksinaisiksenne
Monikon translatiivikaksinaisikseenMonikon translatiivikaksinaisiksensa
Monikon instruktiivikaksinaisinAbessiivikaksinaisetta
AbessiivikaksinaisettaniAbessiivikaksinaisettasi
AbessiivikaksinaisettammeAbessiivikaksinaisettanne
AbessiivikaksinaisettaanAbessiivikaksinaisettansa
Monikon abessiivikaksinaisittaMonikon abessiivikaksinaisittani
Monikon abessiivikaksinaisittasiMonikon abessiivikaksinaisittamme
Monikon abessiivikaksinaisittanneMonikon abessiivikaksinaisittaan
Monikon abessiivikaksinaisittansaMonikon komitatiivikaksinaisine
Monikon komitatiivikaksinaisineniMonikon komitatiivikaksinaisinesi
Monikon komitatiivikaksinaisinemmeMonikon komitatiivikaksinaisinenne
Monikon komitatiivikaksinaisineenMonikon komitatiivikaksinaisinensa
Monikon akkusatiivikaksinaisetMonikon akkusatiivikaksinaiseni
Monikon akkusatiivikaksinaisesiMonikon akkusatiivikaksinaisemme
Monikon akkusatiivikaksinaisenneMonikon akkusatiivikaksinaisensa
AkkusatiivikaksinaiseniAkkusatiivikaksinaisesi
AkkusatiivikaksinaisemmeAkkusatiivikaksinaisenne
Akkusatiivikaksinaisensa