| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | kapiset | Monikko | kapiseni |
| Monikko | kapisesi | Monikko | kapisemme |
| Monikko | kapisenne | Monikko | kapisensa |
| Genetiivi | kapisen | Genetiivi | kapiseni |
| Genetiivi | kapisesi | Genetiivi | kapisemme |
| Genetiivi | kapisenne | Genetiivi | kapisensa |
| Monikon genetiivi | kapisten | Monikon genetiivi | kapisien |
| Monikon genetiivi | kapisteni | Monikon genetiivi | kapisieni |
| Monikon genetiivi | kapistesi | Monikon genetiivi | kapisiesi |
| Monikon genetiivi | kapistemme | Monikon genetiivi | kapisiemme |
| Monikon genetiivi | kapistenne | Monikon genetiivi | kapisienne |
| Monikon genetiivi | kapistensa | Monikon genetiivi | kapisiensa |
| Partitiivi | kapista | Partitiivi | kapistani |
| Partitiivi | kapistasi | Partitiivi | kapistamme |
| Partitiivi | kapistanne | Partitiivi | kapistaan |
| Partitiivi | kapistansa | Monikon partitiivi | kapisia |
| Monikon partitiivi | kapisiani | Monikon partitiivi | kapisiasi |
| Monikon partitiivi | kapisiamme | Monikon partitiivi | kapisianne |
| Monikon partitiivi | kapisiaan | Monikon partitiivi | kapisiansa |
| Inessiivi | kapisessa | Inessiivi | kapisessani |
| Inessiivi | kapisessasi | Inessiivi | kapisessamme |
| Inessiivi | kapisessanne | Inessiivi | kapisessaan |
| Inessiivi | kapisessansa | Monikon inessiivi | kapisissa |
| Monikon inessiivi | kapisissani | Monikon inessiivi | kapisissasi |
| Monikon inessiivi | kapisissamme | Monikon inessiivi | kapisissanne |
| Monikon inessiivi | kapisissaan | Monikon inessiivi | kapisissansa |
| Elatiivi | kapisesta | Elatiivi | kapisestani |
| Elatiivi | kapisestasi | Elatiivi | kapisestamme |
| Elatiivi | kapisestanne | Elatiivi | kapisestaan |
| Elatiivi | kapisestansa | Monikon elatiivi | kapisista |
| Monikon elatiivi | kapisistani | Monikon elatiivi | kapisistasi |
| Monikon elatiivi | kapisistamme | Monikon elatiivi | kapisistanne |
| Monikon elatiivi | kapisistaan | Monikon elatiivi | kapisistansa |
| Illatiivi | kapiseen | Illatiivi | kapiseeni |
| Illatiivi | kapiseesi | Illatiivi | kapiseemme |
| Illatiivi | kapiseenne | Illatiivi | kapiseensa |
| Monikon illatiivi | kapisiin | Monikon illatiivi | kapisiini |
| Monikon illatiivi | kapisiisi | Monikon illatiivi | kapisiimme |
| Monikon illatiivi | kapisiinne | Monikon illatiivi | kapisiinsa |
| Adessiivi | kapisella | Adessiivi | kapisellani |
| Adessiivi | kapisellasi | Adessiivi | kapisellamme |
| Adessiivi | kapisellanne | Adessiivi | kapisellaan |
| Adessiivi | kapisellansa | Monikon adessiivi | kapisilla |
| Monikon adessiivi | kapisillani | Monikon adessiivi | kapisillasi |
| Monikon adessiivi | kapisillamme | Monikon adessiivi | kapisillanne |
| Monikon adessiivi | kapisillaan | Monikon adessiivi | kapisillansa |
| Ablatiivi | kapiselta | Ablatiivi | kapiseltani |
| Ablatiivi | kapiseltasi | Ablatiivi | kapiseltamme |
| Ablatiivi | kapiseltanne | Ablatiivi | kapiseltaan |
| Ablatiivi | kapiseltansa | Monikon ablatiivi | kapisilta |
| Monikon ablatiivi | kapisiltani | Monikon ablatiivi | kapisiltasi |
| Monikon ablatiivi | kapisiltamme | Monikon ablatiivi | kapisiltanne |
| Monikon ablatiivi | kapisiltaan | Monikon ablatiivi | kapisiltansa |
| Allatiivi | kapiselle | Allatiivi | kapiselleni |
| Allatiivi | kapisellesi | Allatiivi | kapisellemme |
| Allatiivi | kapisellenne | Allatiivi | kapiselleen |
| Allatiivi | kapisellensa | Monikon allatiivi | kapisille |
| Monikon allatiivi | kapisilleni | Monikon allatiivi | kapisillesi |
| Monikon allatiivi | kapisillemme | Monikon allatiivi | kapisillenne |
| Monikon allatiivi | kapisilleen | Monikon allatiivi | kapisillensa |
| Essiivi | kapisena | Essiivi | kapisenani |
| Essiivi | kapisenasi | Essiivi | kapisenamme |
| Essiivi | kapisenanne | Essiivi | kapisenaan |
| Essiivi | kapisenansa | Monikon essiivi | kapisina |
| Monikon essiivi | kapisinani | Monikon essiivi | kapisinasi |
| Monikon essiivi | kapisinamme | Monikon essiivi | kapisinanne |
| Monikon essiivi | kapisinaan | Monikon essiivi | kapisinansa |
| Translatiivi | kapiseksi | Translatiivi | kapisekseni |
| Translatiivi | kapiseksesi | Translatiivi | kapiseksemme |
| Translatiivi | kapiseksenne | Translatiivi | kapisekseen |
| Translatiivi | kapiseksensa | Monikon translatiivi | kapisiksi |
| Monikon translatiivi | kapisikseni | Monikon translatiivi | kapisiksesi |
| Monikon translatiivi | kapisiksemme | Monikon translatiivi | kapisiksenne |
| Monikon translatiivi | kapisikseen | Monikon translatiivi | kapisiksensa |
| Monikon instruktiivi | kapisin | Abessiivi | kapisetta |
| Abessiivi | kapisettani | Abessiivi | kapisettasi |
| Abessiivi | kapisettamme | Abessiivi | kapisettanne |
| Abessiivi | kapisettaan | Abessiivi | kapisettansa |
| Monikon abessiivi | kapisitta | Monikon abessiivi | kapisittani |
| Monikon abessiivi | kapisittasi | Monikon abessiivi | kapisittamme |
| Monikon abessiivi | kapisittanne | Monikon abessiivi | kapisittaan |
| Monikon abessiivi | kapisittansa | Monikon komitatiivi | kapisine |
| Monikon komitatiivi | kapisineni | Monikon komitatiivi | kapisinesi |
| Monikon komitatiivi | kapisinemme | Monikon komitatiivi | kapisinenne |
| Monikon komitatiivi | kapisineen | Monikon komitatiivi | kapisinensa |
| Komparatiivi | kapisempi | Superlatiivi | kapisin |
| Monikon akkusatiivi | kapiset | Monikon akkusatiivi | kapiseni |
| Monikon akkusatiivi | kapisesi | Monikon akkusatiivi | kapisemme |
| Monikon akkusatiivi | kapisenne | Monikon akkusatiivi | kapisensa |
| Akkusatiivi | kapiseni | Akkusatiivi | kapisesi |
| Akkusatiivi | kapisemme | Akkusatiivi | kapisenne |
| Akkusatiivi | kapisensa |