| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | autioitan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | autioitat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | autioitamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | autioitatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | autioittavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | autioitin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | autioitit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | autioitti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | autioitimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | autioititte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | autioittivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | autioittaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | autioittaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | autioittaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | autioittaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | autioittaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | autioittaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | autioita |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | autioittakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | autioittakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | autioittakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | autioittakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | autioittanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | autioittanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | autioittanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | autioittanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | autioittanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | autioittanevat |