Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
3.
  • ÄäntäminenUK

Taivutusmuodot

MonikkojärjestäytyneetMonikkojärjestäytyneeni
MonikkojärjestäytyneesiMonikkojärjestäytyneemme
MonikkojärjestäytyneenneMonikkojärjestäytyneensä
GenetiivijärjestäytyneenGenetiivijärjestäytyneeni
GenetiivijärjestäytyneesiGenetiivijärjestäytyneemme
GenetiivijärjestäytyneenneGenetiivijärjestäytyneensä
Monikon genetiivijärjestäytyneidenMonikon genetiivijärjestäytyneitten
Monikon genetiivijärjestäytyneideniMonikon genetiivijärjestäytyneitteni
Monikon genetiivijärjestäytyneidesiMonikon genetiivijärjestäytyneittesi
Monikon genetiivijärjestäytyneidemmeMonikon genetiivijärjestäytyneittemme
Monikon genetiivijärjestäytyneidenneMonikon genetiivijärjestäytyneittenne
Monikon genetiivijärjestäytyneidensäMonikon genetiivijärjestäytyneittensä
PartitiivijärjestäytynyttäPartitiivijärjestäytynyttäni
PartitiivijärjestäytynyttäsiPartitiivijärjestäytynyttämme
PartitiivijärjestäytynyttännePartitiivijärjestäytynyttään
PartitiivijärjestäytynyttänsäMonikon partitiivijärjestäytyneitä
Monikon partitiivijärjestäytyneitäniMonikon partitiivijärjestäytyneitäsi
Monikon partitiivijärjestäytyneitämmeMonikon partitiivijärjestäytyneitänne
Monikon partitiivijärjestäytyneitäänMonikon partitiivijärjestäytyneitänsä
InessiivijärjestäytyneessäInessiivijärjestäytyneessäni
InessiivijärjestäytyneessäsiInessiivijärjestäytyneessämme
InessiivijärjestäytyneessänneInessiivijärjestäytyneessään
InessiivijärjestäytyneessänsäMonikon inessiivijärjestäytyneissä
Monikon inessiivijärjestäytyneissäniMonikon inessiivijärjestäytyneissäsi
Monikon inessiivijärjestäytyneissämmeMonikon inessiivijärjestäytyneissänne
Monikon inessiivijärjestäytyneissäänMonikon inessiivijärjestäytyneissänsä
ElatiivijärjestäytyneestäElatiivijärjestäytyneestäni
ElatiivijärjestäytyneestäsiElatiivijärjestäytyneestämme
ElatiivijärjestäytyneestänneElatiivijärjestäytyneestään
ElatiivijärjestäytyneestänsäMonikon elatiivijärjestäytyneistä
Monikon elatiivijärjestäytyneistäniMonikon elatiivijärjestäytyneistäsi
Monikon elatiivijärjestäytyneistämmeMonikon elatiivijärjestäytyneistänne
Monikon elatiivijärjestäytyneistäänMonikon elatiivijärjestäytyneistänsä
IllatiivijärjestäytyneeseenIllatiivijärjestäytyneeseeni
IllatiivijärjestäytyneeseesiIllatiivijärjestäytyneeseemme
IllatiivijärjestäytyneeseenneIllatiivijärjestäytyneeseensä
Monikon illatiivijärjestäytyneisiinMonikon illatiivijärjestäytyneihin
Monikon illatiivijärjestäytyneisiiniMonikon illatiivijärjestäytyneihini
Monikon illatiivijärjestäytyneisiisiMonikon illatiivijärjestäytyneihisi
Monikon illatiivijärjestäytyneisiimmeMonikon illatiivijärjestäytyneihimme
Monikon illatiivijärjestäytyneisiinneMonikon illatiivijärjestäytyneihinne
Monikon illatiivijärjestäytyneisiinsäMonikon illatiivijärjestäytyneihinsä
AdessiivijärjestäytyneelläAdessiivijärjestäytyneelläni
AdessiivijärjestäytyneelläsiAdessiivijärjestäytyneellämme
AdessiivijärjestäytyneellänneAdessiivijärjestäytyneellään
AdessiivijärjestäytyneellänsäMonikon adessiivijärjestäytyneillä
Monikon adessiivijärjestäytyneilläniMonikon adessiivijärjestäytyneilläsi
Monikon adessiivijärjestäytyneillämmeMonikon adessiivijärjestäytyneillänne
Monikon adessiivijärjestäytyneilläänMonikon adessiivijärjestäytyneillänsä
AblatiivijärjestäytyneeltäAblatiivijärjestäytyneeltäni
AblatiivijärjestäytyneeltäsiAblatiivijärjestäytyneeltämme
AblatiivijärjestäytyneeltänneAblatiivijärjestäytyneeltään
AblatiivijärjestäytyneeltänsäMonikon ablatiivijärjestäytyneiltä
Monikon ablatiivijärjestäytyneiltäniMonikon ablatiivijärjestäytyneiltäsi
Monikon ablatiivijärjestäytyneiltämmeMonikon ablatiivijärjestäytyneiltänne
Monikon ablatiivijärjestäytyneiltäänMonikon ablatiivijärjestäytyneiltänsä
AllatiivijärjestäytyneelleAllatiivijärjestäytyneelleni
AllatiivijärjestäytyneellesiAllatiivijärjestäytyneellemme
AllatiivijärjestäytyneellenneAllatiivijärjestäytyneelleen
AllatiivijärjestäytyneellensäMonikon allatiivijärjestäytyneille
Monikon allatiivijärjestäytyneilleniMonikon allatiivijärjestäytyneillesi
Monikon allatiivijärjestäytyneillemmeMonikon allatiivijärjestäytyneillenne
Monikon allatiivijärjestäytyneilleenMonikon allatiivijärjestäytyneillensä
EssiivijärjestäytyneenäEssiivijärjestäytyneenäni
EssiivijärjestäytyneenäsiEssiivijärjestäytyneenämme
EssiivijärjestäytyneenänneEssiivijärjestäytyneenään
EssiivijärjestäytyneenänsäMonikon essiivijärjestäytyneinä
Monikon essiivijärjestäytyneinäniMonikon essiivijärjestäytyneinäsi
Monikon essiivijärjestäytyneinämmeMonikon essiivijärjestäytyneinänne
Monikon essiivijärjestäytyneinäänMonikon essiivijärjestäytyneinänsä
TranslatiivijärjestäytyneeksiTranslatiivijärjestäytyneekseni
TranslatiivijärjestäytyneeksesiTranslatiivijärjestäytyneeksemme
TranslatiivijärjestäytyneeksenneTranslatiivijärjestäytyneekseen
TranslatiivijärjestäytyneeksensäMonikon translatiivijärjestäytyneiksi
Monikon translatiivijärjestäytyneikseniMonikon translatiivijärjestäytyneiksesi
Monikon translatiivijärjestäytyneiksemmeMonikon translatiivijärjestäytyneiksenne
Monikon translatiivijärjestäytyneikseenMonikon translatiivijärjestäytyneiksensä
Monikon instruktiivijärjestäytyneinAbessiivijärjestäytyneettä
AbessiivijärjestäytyneettäniAbessiivijärjestäytyneettäsi
AbessiivijärjestäytyneettämmeAbessiivijärjestäytyneettänne
AbessiivijärjestäytyneettäänAbessiivijärjestäytyneettänsä
Monikon abessiivijärjestäytyneittäMonikon abessiivijärjestäytyneittäni
Monikon abessiivijärjestäytyneittäsiMonikon abessiivijärjestäytyneittämme
Monikon abessiivijärjestäytyneittänneMonikon abessiivijärjestäytyneittään
Monikon abessiivijärjestäytyneittänsäMonikon komitatiivijärjestäytyneine
Monikon komitatiivijärjestäytyneineniMonikon komitatiivijärjestäytyneinesi
Monikon komitatiivijärjestäytyneinemmeMonikon komitatiivijärjestäytyneinenne
Monikon komitatiivijärjestäytyneineenMonikon komitatiivijärjestäytyneinensä
KomparatiivijärjestäytyneempiSuperlatiivijärjestäytynein
Monikon akkusatiivijärjestäytyneetMonikon akkusatiivijärjestäytyneeni
Monikon akkusatiivijärjestäytyneesiMonikon akkusatiivijärjestäytyneemme
Monikon akkusatiivijärjestäytyneenneMonikon akkusatiivijärjestäytyneensä
AkkusatiivijärjestäytyneeniAkkusatiivijärjestäytyneesi
AkkusatiivijärjestäytyneemmeAkkusatiivijärjestäytyneenne
Akkusatiivijärjestäytyneensä