| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | itsensäkieltämiset | Genetiivi | itsensäkieltämisen |
| Monikon genetiivi | itsensäkieltämisten | Monikon genetiivi | itsensäkieltämisien |
| Partitiivi | itsensäkieltämistä | Monikon partitiivi | itsensäkieltämisiä |
| Inessiivi | itsensäkieltämisessä | Monikon inessiivi | itsensäkieltämisissä |
| Elatiivi | itsensäkieltämisestä | Monikon elatiivi | itsensäkieltämisistä |
| Illatiivi | itsensäkieltämiseen | Monikon illatiivi | itsensäkieltämisiin |
| Adessiivi | itsensäkieltämisellä | Monikon adessiivi | itsensäkieltämisillä |
| Ablatiivi | itsensäkieltämiseltä | Monikon ablatiivi | itsensäkieltämisiltä |
| Allatiivi | itsensäkieltämiselle | Monikon allatiivi | itsensäkieltämisille |
| Essiivi | itsensäkieltämisenä | Monikon essiivi | itsensäkieltämisinä |
| Translatiivi | itsensäkieltämiseksi | Monikon translatiivi | itsensäkieltämisiksi |
| Monikon instruktiivi | itsensäkieltämisin | Abessiivi | itsensäkieltämisettä |
| Monikon abessiivi | itsensäkieltämisittä | Monikon akkusatiivi | itsensäkieltämiset |