Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.
2.
3.

Määritelmät

Verbi

  1. jäädä eläkkeelle, siirtyä eläkkeelle, tulla eläkeläiseksi, eläkeläistyä

Esimerkit

  • Lapissa eläköidytään muuta Suomea aikaisemmin. (yle.fi)

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenseläköidynYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenseläköidyt
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenseläköityyMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenseläköidymme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenseläköidytteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenseläköityvät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektieläköidyinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektieläköidyit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektieläköityiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektieläköidyimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektieläköidyitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektieläköityivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenseläköityisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenseläköityisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenseläköityisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenseläköityisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenseläköityisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenseläköityisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenseläköidyYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenseläköityköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenseläköitykäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenseläköitykää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenseläköityköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenseläköitynen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenseläköitynetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenseläköitynee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenseläköitynemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenseläköitynette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenseläköitynevät