| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | eläköidyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | eläköidyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | eläköityy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | eläköidymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | eläköidytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | eläköityvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | eläköidyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | eläköidyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | eläköityi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | eläköidyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | eläköidyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | eläköityivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | eläköityisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | eläköityisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | eläköityisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | eläköityisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | eläköityisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | eläköityisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | eläköidy | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | eläköityköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | eläköitykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | eläköitykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | eläköitykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | eläköitynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | eläköitynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | eläköitynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | eläköitynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | eläköitynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | eläköitynevät | | |