Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Substantiivit
1.
  • ÄäntäminenGenAm
  • ÄäntäminenUS
Adjektiivit
2.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen jolla on siivet; siivellinen

Esimerkit

  • Lintu on siivekäs eläin.

Taivutusmuodot

MonikkosiivekkäätMonikkosiivekkääni
MonikkosiivekkääsiMonikkosiivekkäämme
MonikkosiivekkäänneMonikkosiivekkäänsä
GenetiivisiivekkäänGenetiivisiivekkääni
GenetiivisiivekkääsiGenetiivisiivekkäämme
GenetiivisiivekkäänneGenetiivisiivekkäänsä
Monikon genetiivisiivekkäidenMonikon genetiivisiivekkäitten
Monikon genetiivisiivekkäideniMonikon genetiivisiivekkäitteni
Monikon genetiivisiivekkäidesiMonikon genetiivisiivekkäittesi
Monikon genetiivisiivekkäidemmeMonikon genetiivisiivekkäittemme
Monikon genetiivisiivekkäidenneMonikon genetiivisiivekkäittenne
Monikon genetiivisiivekkäidensäMonikon genetiivisiivekkäittensä
PartitiivisiivekästäPartitiivisiivekästäni
PartitiivisiivekästäsiPartitiivisiivekästämme
PartitiivisiivekästännePartitiivisiivekästään
PartitiivisiivekästänsäMonikon partitiivisiivekkäitä
Monikon partitiivisiivekkäitäniMonikon partitiivisiivekkäitäsi
Monikon partitiivisiivekkäitämmeMonikon partitiivisiivekkäitänne
Monikon partitiivisiivekkäitäänMonikon partitiivisiivekkäitänsä
InessiivisiivekkäässäInessiivisiivekkäässäni
InessiivisiivekkäässäsiInessiivisiivekkäässämme
InessiivisiivekkäässänneInessiivisiivekkäässään
InessiivisiivekkäässänsäMonikon inessiivisiivekkäissä
Monikon inessiivisiivekkäissäniMonikon inessiivisiivekkäissäsi
Monikon inessiivisiivekkäissämmeMonikon inessiivisiivekkäissänne
Monikon inessiivisiivekkäissäänMonikon inessiivisiivekkäissänsä
ElatiivisiivekkäästäElatiivisiivekkäästäni
ElatiivisiivekkäästäsiElatiivisiivekkäästämme
ElatiivisiivekkäästänneElatiivisiivekkäästään
ElatiivisiivekkäästänsäMonikon elatiivisiivekkäistä
Monikon elatiivisiivekkäistäniMonikon elatiivisiivekkäistäsi
Monikon elatiivisiivekkäistämmeMonikon elatiivisiivekkäistänne
Monikon elatiivisiivekkäistäänMonikon elatiivisiivekkäistänsä
IllatiivisiivekkääseenIllatiivisiivekkääseeni
IllatiivisiivekkääseesiIllatiivisiivekkääseemme
IllatiivisiivekkääseenneIllatiivisiivekkääseensä
Monikon illatiivisiivekkäisiinMonikon illatiivisiivekkäisiini
Monikon illatiivisiivekkäisiisiMonikon illatiivisiivekkäisiimme
Monikon illatiivisiivekkäisiinneMonikon illatiivisiivekkäisiinsä
AdessiivisiivekkäälläAdessiivisiivekkäälläni
AdessiivisiivekkäälläsiAdessiivisiivekkäällämme
AdessiivisiivekkäällänneAdessiivisiivekkäällään
AdessiivisiivekkäällänsäMonikon adessiivisiivekkäillä
Monikon adessiivisiivekkäilläniMonikon adessiivisiivekkäilläsi
Monikon adessiivisiivekkäillämmeMonikon adessiivisiivekkäillänne
Monikon adessiivisiivekkäilläänMonikon adessiivisiivekkäillänsä
AblatiivisiivekkäältäAblatiivisiivekkäältäni
AblatiivisiivekkäältäsiAblatiivisiivekkäältämme
AblatiivisiivekkäältänneAblatiivisiivekkäältään
AblatiivisiivekkäältänsäMonikon ablatiivisiivekkäiltä
Monikon ablatiivisiivekkäiltäniMonikon ablatiivisiivekkäiltäsi
Monikon ablatiivisiivekkäiltämmeMonikon ablatiivisiivekkäiltänne
Monikon ablatiivisiivekkäiltäänMonikon ablatiivisiivekkäiltänsä
AllatiivisiivekkäälleAllatiivisiivekkäälleni
AllatiivisiivekkäällesiAllatiivisiivekkäällemme
AllatiivisiivekkäällenneAllatiivisiivekkäälleen
AllatiivisiivekkäällensäMonikon allatiivisiivekkäille
Monikon allatiivisiivekkäilleniMonikon allatiivisiivekkäillesi
Monikon allatiivisiivekkäillemmeMonikon allatiivisiivekkäillenne
Monikon allatiivisiivekkäilleenMonikon allatiivisiivekkäillensä
EssiivisiivekkäänäEssiivisiivekkäänäni
EssiivisiivekkäänäsiEssiivisiivekkäänämme
EssiivisiivekkäänänneEssiivisiivekkäänään
EssiivisiivekkäänänsäMonikon essiivisiivekkäinä
Monikon essiivisiivekkäinäniMonikon essiivisiivekkäinäsi
Monikon essiivisiivekkäinämmeMonikon essiivisiivekkäinänne
Monikon essiivisiivekkäinäänMonikon essiivisiivekkäinänsä
TranslatiivisiivekkääksiTranslatiivisiivekkääkseni
TranslatiivisiivekkääksesiTranslatiivisiivekkääksemme
TranslatiivisiivekkääksenneTranslatiivisiivekkääkseen
TranslatiivisiivekkääksensäMonikon translatiivisiivekkäiksi
Monikon translatiivisiivekkäikseniMonikon translatiivisiivekkäiksesi
Monikon translatiivisiivekkäiksemmeMonikon translatiivisiivekkäiksenne
Monikon translatiivisiivekkäikseenMonikon translatiivisiivekkäiksensä
Monikon instruktiivisiivekkäinAbessiivisiivekkäättä
AbessiivisiivekkäättäniAbessiivisiivekkäättäsi
AbessiivisiivekkäättämmeAbessiivisiivekkäättänne
AbessiivisiivekkäättäänAbessiivisiivekkäättänsä
Monikon abessiivisiivekkäittäMonikon abessiivisiivekkäittäni
Monikon abessiivisiivekkäittäsiMonikon abessiivisiivekkäittämme
Monikon abessiivisiivekkäittänneMonikon abessiivisiivekkäittään
Monikon abessiivisiivekkäittänsäMonikon komitatiivisiivekkäine
Monikon komitatiivisiivekkäineniMonikon komitatiivisiivekkäinesi
Monikon komitatiivisiivekkäinemmeMonikon komitatiivisiivekkäinenne
Monikon komitatiivisiivekkäineenMonikon komitatiivisiivekkäinensä
Monikon akkusatiivisiivekkäätMonikon akkusatiivisiivekkääni
Monikon akkusatiivisiivekkääsiMonikon akkusatiivisiivekkäämme
Monikon akkusatiivisiivekkäänneMonikon akkusatiivisiivekkäänsä
AkkusatiivisiivekkääniAkkusatiivisiivekkääsi
AkkusatiivisiivekkäämmeAkkusatiivisiivekkäänne
Akkusatiivisiivekkäänsä