| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| Monikko | ahkeratliisat | Genetiivi | ahkeranliisan |
| Monikon genetiivi | ahkerienliisojen | Partitiivi | ahkeraaliisaa |
| Monikon partitiivi | ahkerialiisoja | Inessiivi | ahkerassaliisassa |
| Monikon inessiivi | ahkerissaliisoissa | Elatiivi | ahkerastaliisasta |
| Monikon elatiivi | ahkeristaliisoista | Illatiivi | ahkeraanliisaan |
| Monikon illatiivi | ahkeriinliisoihin | Adessiivi | ahkerallaliisalla |
| Monikon adessiivi | ahkerillaliisoilla | Ablatiivi | ahkeraltaliisalta |
| Monikon ablatiivi | ahkeriltaliisoilta | Allatiivi | ahkeralleliisalle |
| Monikon allatiivi | ahkerilleliisoille | Essiivi | ahkeranaliisana |
| Monikon essiivi | ahkerinaliisoina | Translatiivi | ahkeraksiliisaksi |
| Monikon translatiivi | ahkeriksiliisoiksi | Monikon instruktiivi | ahkerinliisoin |
| Abessiivi | ahkerattaliisatta | Monikon abessiivi | ahkerittaliisoitta |
| Monikon akkusatiivi | ahkeratliisat |