| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | lurch |
| espanja | titubeo |
| Monikko | horjumiset | Genetiivi | horjumisen |
| Monikon genetiivi | horjumisten | Monikon genetiivi | horjumisien |
| Partitiivi | horjumista | Monikon partitiivi | horjumisia |
| Inessiivi | horjumisessa | Monikon inessiivi | horjumisissa |
| Elatiivi | horjumisesta | Monikon elatiivi | horjumisista |
| Illatiivi | horjumiseen | Monikon illatiivi | horjumisiin |
| Adessiivi | horjumisella | Monikon adessiivi | horjumisilla |
| Ablatiivi | horjumiselta | Monikon ablatiivi | horjumisilta |
| Allatiivi | horjumiselle | Monikon allatiivi | horjumisille |
| Essiivi | horjumisena | Monikon essiivi | horjumisina |
| Translatiivi | horjumiseksi | Monikon translatiivi | horjumisiksi |
| Monikon instruktiivi | horjumisin | Abessiivi | horjumisetta |
| Monikon abessiivi | horjumisitta | Monikon akkusatiivi | horjumiset |