| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | karakterit | Genetiivi | karakterin |
| Monikon genetiivi | karakterien | Monikon genetiivi | karaktereiden |
| Monikon genetiivi | karaktereitten | Partitiivi | karakteria |
| Monikon partitiivi | karaktereita | Monikon partitiivi | karaktereja |
| Inessiivi | karakterissa | Monikon inessiivi | karaktereissa |
| Elatiivi | karakterista | Monikon elatiivi | karaktereista |
| Illatiivi | karakteriin | Monikon illatiivi | karaktereihin |
| Adessiivi | karakterilla | Monikon adessiivi | karaktereilla |
| Ablatiivi | karakterilta | Monikon ablatiivi | karaktereilta |
| Allatiivi | karakterille | Monikon allatiivi | karaktereille |
| Essiivi | karakterina | Monikon essiivi | karaktereina |
| Translatiivi | karakteriksi | Monikon translatiivi | karaktereiksi |
| Monikon instruktiivi | karakterein | Abessiivi | karakteritta |
| Monikon abessiivi | karaktereitta | Monikon akkusatiivi | karakterit |