| Käännös | |
|---|---|
| 1. | εγκεφαλικός φλοιός {m} (egkefalikós floiós) |
| Monikko | aivokuoret | Genetiivi | aivokuoren |
| Monikon genetiivi | aivokuorten | Monikon genetiivi | aivokuorien |
| Partitiivi | aivokuorta | Monikon partitiivi | aivokuoria |
| Inessiivi | aivokuoressa | Monikon inessiivi | aivokuorissa |
| Elatiivi | aivokuoresta | Monikon elatiivi | aivokuorista |
| Illatiivi | aivokuoreen | Monikon illatiivi | aivokuoriin |
| Adessiivi | aivokuorella | Monikon adessiivi | aivokuorilla |
| Ablatiivi | aivokuorelta | Monikon ablatiivi | aivokuorilta |
| Allatiivi | aivokuorelle | Monikon allatiivi | aivokuorille |
| Essiivi | aivokuorena | Monikon essiivi | aivokuorina |
| Translatiivi | aivokuoreksi | Monikon translatiivi | aivokuoriksi |
| Monikon instruktiivi | aivokuorin | Abessiivi | aivokuoretta |
| Monikon abessiivi | aivokuoritta | Monikon akkusatiivi | aivokuoret |