| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 4. | ||
| Monikko | tyrmät | Genetiivi | tyrmän |
| Monikon genetiivi | tyrmien | Partitiivi | tyrmää |
| Monikon partitiivi | tyrmiä | Inessiivi | tyrmässä |
| Monikon inessiivi | tyrmissä | Elatiivi | tyrmästä |
| Monikon elatiivi | tyrmistä | Illatiivi | tyrmään |
| Monikon illatiivi | tyrmiin | Adessiivi | tyrmällä |
| Monikon adessiivi | tyrmillä | Ablatiivi | tyrmältä |
| Monikon ablatiivi | tyrmiltä | Allatiivi | tyrmälle |
| Monikon allatiivi | tyrmille | Essiivi | tyrmänä |
| Monikon essiivi | tyrminä | Translatiivi | tyrmäksi |
| Monikon translatiivi | tyrmiksi | Monikon instruktiivi | tyrmin |
| Abessiivi | tyrmättä | Monikon abessiivi | tyrmittä |
| Monikon akkusatiivi | tyrmät |