Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Adjektiivit
1.
volitional
Taivutusmuodot
Monikko
tahdonalaiset
Monikko
tahdonalaiseni
Monikko
tahdonalaisesi
Monikko
tahdonalaisemme
Monikko
tahdonalaisenne
Monikko
tahdonalaisensa
Genetiivi
tahdonalaisen
Genetiivi
tahdonalaiseni
Genetiivi
tahdonalaisesi
Genetiivi
tahdonalaisemme
Genetiivi
tahdonalaisenne
Genetiivi
tahdonalaisensa
Monikon genetiivi
tahdonalaisten
Monikon genetiivi
tahdonalaisien
Monikon genetiivi
tahdonalaisteni
Monikon genetiivi
tahdonalaisieni
Monikon genetiivi
tahdonalaistesi
Monikon genetiivi
tahdonalaisiesi
Monikon genetiivi
tahdonalaistemme
Monikon genetiivi
tahdonalaisiemme
Monikon genetiivi
tahdonalaistenne
Monikon genetiivi
tahdonalaisienne
Monikon genetiivi
tahdonalaistensa
Monikon genetiivi
tahdonalaisiensa
Partitiivi
tahdonalaista
Partitiivi
tahdonalaistani
Partitiivi
tahdonalaistasi
Partitiivi
tahdonalaistamme
Partitiivi
tahdonalaistanne
Partitiivi
tahdonalaistaan
Partitiivi
tahdonalaistansa
Monikon partitiivi
tahdonalaisia
Monikon partitiivi
tahdonalaisiani
Monikon partitiivi
tahdonalaisiasi
Monikon partitiivi
tahdonalaisiamme
Monikon partitiivi
tahdonalaisianne
Monikon partitiivi
tahdonalaisiaan
Monikon partitiivi
tahdonalaisiansa
Inessiivi
tahdonalaisessa
Inessiivi
tahdonalaisessani
Inessiivi
tahdonalaisessasi
Inessiivi
tahdonalaisessamme
Inessiivi
tahdonalaisessanne
Inessiivi
tahdonalaisessaan
Inessiivi
tahdonalaisessansa
Monikon inessiivi
tahdonalaisissa
Monikon inessiivi
tahdonalaisissani
Monikon inessiivi
tahdonalaisissasi
Monikon inessiivi
tahdonalaisissamme
Monikon inessiivi
tahdonalaisissanne
Monikon inessiivi
tahdonalaisissaan
Monikon inessiivi
tahdonalaisissansa
Elatiivi
tahdonalaisesta
Elatiivi
tahdonalaisestani
Elatiivi
tahdonalaisestasi
Elatiivi
tahdonalaisestamme
Elatiivi
tahdonalaisestanne
Elatiivi
tahdonalaisestaan
Elatiivi
tahdonalaisestansa
Monikon elatiivi
tahdonalaisista
Monikon elatiivi
tahdonalaisistani
Monikon elatiivi
tahdonalaisistasi
Monikon elatiivi
tahdonalaisistamme
Monikon elatiivi
tahdonalaisistanne
Monikon elatiivi
tahdonalaisistaan
Monikon elatiivi
tahdonalaisistansa
Illatiivi
tahdonalaiseen
Illatiivi
tahdonalaiseeni
Illatiivi
tahdonalaiseesi
Illatiivi
tahdonalaiseemme
Illatiivi
tahdonalaiseenne
Illatiivi
tahdonalaiseensa
Monikon illatiivi
tahdonalaisiin
Monikon illatiivi
tahdonalaisiini
Monikon illatiivi
tahdonalaisiisi
Monikon illatiivi
tahdonalaisiimme
Monikon illatiivi
tahdonalaisiinne
Monikon illatiivi
tahdonalaisiinsa
Adessiivi
tahdonalaisella
Adessiivi
tahdonalaisellani
Adessiivi
tahdonalaisellasi
Adessiivi
tahdonalaisellamme
Adessiivi
tahdonalaisellanne
Adessiivi
tahdonalaisellaan
Adessiivi
tahdonalaisellansa
Monikon adessiivi
tahdonalaisilla
Monikon adessiivi
tahdonalaisillani
Monikon adessiivi
tahdonalaisillasi
Monikon adessiivi
tahdonalaisillamme
Monikon adessiivi
tahdonalaisillanne
Monikon adessiivi
tahdonalaisillaan
Monikon adessiivi
tahdonalaisillansa
Ablatiivi
tahdonalaiselta
Ablatiivi
tahdonalaiseltani
Ablatiivi
tahdonalaiseltasi
Ablatiivi
tahdonalaiseltamme
Ablatiivi
tahdonalaiseltanne
Ablatiivi
tahdonalaiseltaan
Ablatiivi
tahdonalaiseltansa
Monikon ablatiivi
tahdonalaisilta
Monikon ablatiivi
tahdonalaisiltani
Monikon ablatiivi
tahdonalaisiltasi
Monikon ablatiivi
tahdonalaisiltamme
Monikon ablatiivi
tahdonalaisiltanne
Monikon ablatiivi
tahdonalaisiltaan
Monikon ablatiivi
tahdonalaisiltansa
Allatiivi
tahdonalaiselle
Allatiivi
tahdonalaiselleni
Allatiivi
tahdonalaisellesi
Allatiivi
tahdonalaisellemme
Allatiivi
tahdonalaisellenne
Allatiivi
tahdonalaiselleen
Allatiivi
tahdonalaisellensa
Monikon allatiivi
tahdonalaisille
Monikon allatiivi
tahdonalaisilleni
Monikon allatiivi
tahdonalaisillesi
Monikon allatiivi
tahdonalaisillemme
Monikon allatiivi
tahdonalaisillenne
Monikon allatiivi
tahdonalaisilleen
Monikon allatiivi
tahdonalaisillensa
Essiivi
tahdonalaisena
Essiivi
tahdonalaisenani
Essiivi
tahdonalaisenasi
Essiivi
tahdonalaisenamme
Essiivi
tahdonalaisenanne
Essiivi
tahdonalaisenaan
Essiivi
tahdonalaisenansa
Monikon essiivi
tahdonalaisina
Monikon essiivi
tahdonalaisinani
Monikon essiivi
tahdonalaisinasi
Monikon essiivi
tahdonalaisinamme
Monikon essiivi
tahdonalaisinanne
Monikon essiivi
tahdonalaisinaan
Monikon essiivi
tahdonalaisinansa
Translatiivi
tahdonalaiseksi
Translatiivi
tahdonalaisekseni
Translatiivi
tahdonalaiseksesi
Translatiivi
tahdonalaiseksemme
Translatiivi
tahdonalaiseksenne
Translatiivi
tahdonalaisekseen
Translatiivi
tahdonalaiseksensa
Monikon translatiivi
tahdonalaisiksi
Monikon translatiivi
tahdonalaisikseni
Monikon translatiivi
tahdonalaisiksesi
Monikon translatiivi
tahdonalaisiksemme
Monikon translatiivi
tahdonalaisiksenne
Monikon translatiivi
tahdonalaisikseen
Monikon translatiivi
tahdonalaisiksensa
Monikon instruktiivi
tahdonalaisin
Abessiivi
tahdonalaisetta
Abessiivi
tahdonalaisettani
Abessiivi
tahdonalaisettasi
Abessiivi
tahdonalaisettamme
Abessiivi
tahdonalaisettanne
Abessiivi
tahdonalaisettaan
Abessiivi
tahdonalaisettansa
Monikon abessiivi
tahdonalaisitta
Monikon abessiivi
tahdonalaisittani
Monikon abessiivi
tahdonalaisittasi
Monikon abessiivi
tahdonalaisittamme
Monikon abessiivi
tahdonalaisittanne
Monikon abessiivi
tahdonalaisittaan
Monikon abessiivi
tahdonalaisittansa
Monikon komitatiivi
tahdonalaisine
Monikon komitatiivi
tahdonalaisineni
Monikon komitatiivi
tahdonalaisinesi
Monikon komitatiivi
tahdonalaisinemme
Monikon komitatiivi
tahdonalaisinenne
Monikon komitatiivi
tahdonalaisineen
Monikon komitatiivi
tahdonalaisinensa
Monikon akkusatiivi
tahdonalaiset
Monikon akkusatiivi
tahdonalaiseni
Monikon akkusatiivi
tahdonalaisesi
Monikon akkusatiivi
tahdonalaisemme
Monikon akkusatiivi
tahdonalaisenne
Monikon akkusatiivi
tahdonalaisensa
Akkusatiivi
tahdonalaiseni
Akkusatiivi
tahdonalaisesi
Akkusatiivi
tahdonalaisemme
Akkusatiivi
tahdonalaisenne
Akkusatiivi
tahdonalaisensa