Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkotahdonalaisetMonikkotahdonalaiseni
MonikkotahdonalaisesiMonikkotahdonalaisemme
MonikkotahdonalaisenneMonikkotahdonalaisensa
GenetiivitahdonalaisenGenetiivitahdonalaiseni
GenetiivitahdonalaisesiGenetiivitahdonalaisemme
GenetiivitahdonalaisenneGenetiivitahdonalaisensa
Monikon genetiivitahdonalaistenMonikon genetiivitahdonalaisien
Monikon genetiivitahdonalaisteniMonikon genetiivitahdonalaisieni
Monikon genetiivitahdonalaistesiMonikon genetiivitahdonalaisiesi
Monikon genetiivitahdonalaistemmeMonikon genetiivitahdonalaisiemme
Monikon genetiivitahdonalaistenneMonikon genetiivitahdonalaisienne
Monikon genetiivitahdonalaistensaMonikon genetiivitahdonalaisiensa
PartitiivitahdonalaistaPartitiivitahdonalaistani
PartitiivitahdonalaistasiPartitiivitahdonalaistamme
PartitiivitahdonalaistannePartitiivitahdonalaistaan
PartitiivitahdonalaistansaMonikon partitiivitahdonalaisia
Monikon partitiivitahdonalaisianiMonikon partitiivitahdonalaisiasi
Monikon partitiivitahdonalaisiammeMonikon partitiivitahdonalaisianne
Monikon partitiivitahdonalaisiaanMonikon partitiivitahdonalaisiansa
InessiivitahdonalaisessaInessiivitahdonalaisessani
InessiivitahdonalaisessasiInessiivitahdonalaisessamme
InessiivitahdonalaisessanneInessiivitahdonalaisessaan
InessiivitahdonalaisessansaMonikon inessiivitahdonalaisissa
Monikon inessiivitahdonalaisissaniMonikon inessiivitahdonalaisissasi
Monikon inessiivitahdonalaisissammeMonikon inessiivitahdonalaisissanne
Monikon inessiivitahdonalaisissaanMonikon inessiivitahdonalaisissansa
ElatiivitahdonalaisestaElatiivitahdonalaisestani
ElatiivitahdonalaisestasiElatiivitahdonalaisestamme
ElatiivitahdonalaisestanneElatiivitahdonalaisestaan
ElatiivitahdonalaisestansaMonikon elatiivitahdonalaisista
Monikon elatiivitahdonalaisistaniMonikon elatiivitahdonalaisistasi
Monikon elatiivitahdonalaisistammeMonikon elatiivitahdonalaisistanne
Monikon elatiivitahdonalaisistaanMonikon elatiivitahdonalaisistansa
IllatiivitahdonalaiseenIllatiivitahdonalaiseeni
IllatiivitahdonalaiseesiIllatiivitahdonalaiseemme
IllatiivitahdonalaiseenneIllatiivitahdonalaiseensa
Monikon illatiivitahdonalaisiinMonikon illatiivitahdonalaisiini
Monikon illatiivitahdonalaisiisiMonikon illatiivitahdonalaisiimme
Monikon illatiivitahdonalaisiinneMonikon illatiivitahdonalaisiinsa
AdessiivitahdonalaisellaAdessiivitahdonalaisellani
AdessiivitahdonalaisellasiAdessiivitahdonalaisellamme
AdessiivitahdonalaisellanneAdessiivitahdonalaisellaan
AdessiivitahdonalaisellansaMonikon adessiivitahdonalaisilla
Monikon adessiivitahdonalaisillaniMonikon adessiivitahdonalaisillasi
Monikon adessiivitahdonalaisillammeMonikon adessiivitahdonalaisillanne
Monikon adessiivitahdonalaisillaanMonikon adessiivitahdonalaisillansa
AblatiivitahdonalaiseltaAblatiivitahdonalaiseltani
AblatiivitahdonalaiseltasiAblatiivitahdonalaiseltamme
AblatiivitahdonalaiseltanneAblatiivitahdonalaiseltaan
AblatiivitahdonalaiseltansaMonikon ablatiivitahdonalaisilta
Monikon ablatiivitahdonalaisiltaniMonikon ablatiivitahdonalaisiltasi
Monikon ablatiivitahdonalaisiltammeMonikon ablatiivitahdonalaisiltanne
Monikon ablatiivitahdonalaisiltaanMonikon ablatiivitahdonalaisiltansa
AllatiivitahdonalaiselleAllatiivitahdonalaiselleni
AllatiivitahdonalaisellesiAllatiivitahdonalaisellemme
AllatiivitahdonalaisellenneAllatiivitahdonalaiselleen
AllatiivitahdonalaisellensaMonikon allatiivitahdonalaisille
Monikon allatiivitahdonalaisilleniMonikon allatiivitahdonalaisillesi
Monikon allatiivitahdonalaisillemmeMonikon allatiivitahdonalaisillenne
Monikon allatiivitahdonalaisilleenMonikon allatiivitahdonalaisillensa
EssiivitahdonalaisenaEssiivitahdonalaisenani
EssiivitahdonalaisenasiEssiivitahdonalaisenamme
EssiivitahdonalaisenanneEssiivitahdonalaisenaan
EssiivitahdonalaisenansaMonikon essiivitahdonalaisina
Monikon essiivitahdonalaisinaniMonikon essiivitahdonalaisinasi
Monikon essiivitahdonalaisinammeMonikon essiivitahdonalaisinanne
Monikon essiivitahdonalaisinaanMonikon essiivitahdonalaisinansa
TranslatiivitahdonalaiseksiTranslatiivitahdonalaisekseni
TranslatiivitahdonalaiseksesiTranslatiivitahdonalaiseksemme
TranslatiivitahdonalaiseksenneTranslatiivitahdonalaisekseen
TranslatiivitahdonalaiseksensaMonikon translatiivitahdonalaisiksi
Monikon translatiivitahdonalaisikseniMonikon translatiivitahdonalaisiksesi
Monikon translatiivitahdonalaisiksemmeMonikon translatiivitahdonalaisiksenne
Monikon translatiivitahdonalaisikseenMonikon translatiivitahdonalaisiksensa
Monikon instruktiivitahdonalaisinAbessiivitahdonalaisetta
AbessiivitahdonalaisettaniAbessiivitahdonalaisettasi
AbessiivitahdonalaisettammeAbessiivitahdonalaisettanne
AbessiivitahdonalaisettaanAbessiivitahdonalaisettansa
Monikon abessiivitahdonalaisittaMonikon abessiivitahdonalaisittani
Monikon abessiivitahdonalaisittasiMonikon abessiivitahdonalaisittamme
Monikon abessiivitahdonalaisittanneMonikon abessiivitahdonalaisittaan
Monikon abessiivitahdonalaisittansaMonikon komitatiivitahdonalaisine
Monikon komitatiivitahdonalaisineniMonikon komitatiivitahdonalaisinesi
Monikon komitatiivitahdonalaisinemmeMonikon komitatiivitahdonalaisinenne
Monikon komitatiivitahdonalaisineenMonikon komitatiivitahdonalaisinensa
Monikon akkusatiivitahdonalaisetMonikon akkusatiivitahdonalaiseni
Monikon akkusatiivitahdonalaisesiMonikon akkusatiivitahdonalaisemme
Monikon akkusatiivitahdonalaisenneMonikon akkusatiivitahdonalaisensa
AkkusatiivitahdonalaiseniAkkusatiivitahdonalaisesi
AkkusatiivitahdonalaisemmeAkkusatiivitahdonalaisenne
Akkusatiivitahdonalaisensa