Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈsisimːæinen/
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sisimpänä sijaitseva

Taivutusmuodot

MonikkosisimmäisetMonikkosisimmäiseni
MonikkosisimmäisesiMonikkosisimmäisemme
MonikkosisimmäisenneMonikkosisimmäisensä
GenetiivisisimmäisenGenetiivisisimmäiseni
GenetiivisisimmäisesiGenetiivisisimmäisemme
GenetiivisisimmäisenneGenetiivisisimmäisensä
Monikon genetiivisisimmäistenMonikon genetiivisisimmäisien
Monikon genetiivisisimmäisteniMonikon genetiivisisimmäisieni
Monikon genetiivisisimmäistesiMonikon genetiivisisimmäisiesi
Monikon genetiivisisimmäistemmeMonikon genetiivisisimmäisiemme
Monikon genetiivisisimmäistenneMonikon genetiivisisimmäisienne
Monikon genetiivisisimmäistensäMonikon genetiivisisimmäisiensä
PartitiivisisimmäistäPartitiivisisimmäistäni
PartitiivisisimmäistäsiPartitiivisisimmäistämme
PartitiivisisimmäistännePartitiivisisimmäistään
PartitiivisisimmäistänsäMonikon partitiivisisimmäisiä
Monikon partitiivisisimmäisiäniMonikon partitiivisisimmäisiäsi
Monikon partitiivisisimmäisiämmeMonikon partitiivisisimmäisiänne
Monikon partitiivisisimmäisiäänMonikon partitiivisisimmäisiänsä
InessiivisisimmäisessäInessiivisisimmäisessäni
InessiivisisimmäisessäsiInessiivisisimmäisessämme
InessiivisisimmäisessänneInessiivisisimmäisessään
InessiivisisimmäisessänsäMonikon inessiivisisimmäisissä
Monikon inessiivisisimmäisissäniMonikon inessiivisisimmäisissäsi
Monikon inessiivisisimmäisissämmeMonikon inessiivisisimmäisissänne
Monikon inessiivisisimmäisissäänMonikon inessiivisisimmäisissänsä
ElatiivisisimmäisestäElatiivisisimmäisestäni
ElatiivisisimmäisestäsiElatiivisisimmäisestämme
ElatiivisisimmäisestänneElatiivisisimmäisestään
ElatiivisisimmäisestänsäMonikon elatiivisisimmäisistä
Monikon elatiivisisimmäisistäniMonikon elatiivisisimmäisistäsi
Monikon elatiivisisimmäisistämmeMonikon elatiivisisimmäisistänne
Monikon elatiivisisimmäisistäänMonikon elatiivisisimmäisistänsä
IllatiivisisimmäiseenIllatiivisisimmäiseeni
IllatiivisisimmäiseesiIllatiivisisimmäiseemme
IllatiivisisimmäiseenneIllatiivisisimmäiseensä
Monikon illatiivisisimmäisiinMonikon illatiivisisimmäisiini
Monikon illatiivisisimmäisiisiMonikon illatiivisisimmäisiimme
Monikon illatiivisisimmäisiinneMonikon illatiivisisimmäisiinsä
AdessiivisisimmäiselläAdessiivisisimmäiselläni
AdessiivisisimmäiselläsiAdessiivisisimmäisellämme
AdessiivisisimmäisellänneAdessiivisisimmäisellään
AdessiivisisimmäisellänsäMonikon adessiivisisimmäisillä
Monikon adessiivisisimmäisilläniMonikon adessiivisisimmäisilläsi
Monikon adessiivisisimmäisillämmeMonikon adessiivisisimmäisillänne
Monikon adessiivisisimmäisilläänMonikon adessiivisisimmäisillänsä
AblatiivisisimmäiseltäAblatiivisisimmäiseltäni
AblatiivisisimmäiseltäsiAblatiivisisimmäiseltämme
AblatiivisisimmäiseltänneAblatiivisisimmäiseltään
AblatiivisisimmäiseltänsäMonikon ablatiivisisimmäisiltä
Monikon ablatiivisisimmäisiltäniMonikon ablatiivisisimmäisiltäsi
Monikon ablatiivisisimmäisiltämmeMonikon ablatiivisisimmäisiltänne
Monikon ablatiivisisimmäisiltäänMonikon ablatiivisisimmäisiltänsä
AllatiivisisimmäiselleAllatiivisisimmäiselleni
AllatiivisisimmäisellesiAllatiivisisimmäisellemme
AllatiivisisimmäisellenneAllatiivisisimmäiselleen
AllatiivisisimmäisellensäMonikon allatiivisisimmäisille
Monikon allatiivisisimmäisilleniMonikon allatiivisisimmäisillesi
Monikon allatiivisisimmäisillemmeMonikon allatiivisisimmäisillenne
Monikon allatiivisisimmäisilleenMonikon allatiivisisimmäisillensä
EssiivisisimmäisenäEssiivisisimmäisenäni
EssiivisisimmäisenäsiEssiivisisimmäisenämme
EssiivisisimmäisenänneEssiivisisimmäisenään
EssiivisisimmäisenänsäMonikon essiivisisimmäisinä
Monikon essiivisisimmäisinäniMonikon essiivisisimmäisinäsi
Monikon essiivisisimmäisinämmeMonikon essiivisisimmäisinänne
Monikon essiivisisimmäisinäänMonikon essiivisisimmäisinänsä
TranslatiivisisimmäiseksiTranslatiivisisimmäisekseni
TranslatiivisisimmäiseksesiTranslatiivisisimmäiseksemme
TranslatiivisisimmäiseksenneTranslatiivisisimmäisekseen
TranslatiivisisimmäiseksensäMonikon translatiivisisimmäisiksi
Monikon translatiivisisimmäisikseniMonikon translatiivisisimmäisiksesi
Monikon translatiivisisimmäisiksemmeMonikon translatiivisisimmäisiksenne
Monikon translatiivisisimmäisikseenMonikon translatiivisisimmäisiksensä
Monikon instruktiivisisimmäisinAbessiivisisimmäisettä
AbessiivisisimmäisettäniAbessiivisisimmäisettäsi
AbessiivisisimmäisettämmeAbessiivisisimmäisettänne
AbessiivisisimmäisettäänAbessiivisisimmäisettänsä
Monikon abessiivisisimmäisittäMonikon abessiivisisimmäisittäni
Monikon abessiivisisimmäisittäsiMonikon abessiivisisimmäisittämme
Monikon abessiivisisimmäisittänneMonikon abessiivisisimmäisittään
Monikon abessiivisisimmäisittänsäMonikon komitatiivisisimmäisine
Monikon komitatiivisisimmäisineniMonikon komitatiivisisimmäisinesi
Monikon komitatiivisisimmäisinemmeMonikon komitatiivisisimmäisinenne
Monikon komitatiivisisimmäisineenMonikon komitatiivisisimmäisinensä
Monikon akkusatiivisisimmäisetMonikon akkusatiivisisimmäiseni
Monikon akkusatiivisisimmäisesiMonikon akkusatiivisisimmäisemme
Monikon akkusatiivisisimmäisenneMonikon akkusatiivisisimmäisensä
AkkusatiivisisimmäiseniAkkusatiivisisimmäisesi
AkkusatiivisisimmäisemmeAkkusatiivisisimmäisenne
Akkusatiivisisimmäisensä