Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
2.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. uloimpana sijaitseva

Taivutusmuodot

MonikkouloimmaisetMonikkouloimmaiseni
MonikkouloimmaisesiMonikkouloimmaisemme
MonikkouloimmaisenneMonikkouloimmaisensa
GenetiiviuloimmaisenGenetiiviuloimmaiseni
GenetiiviuloimmaisesiGenetiiviuloimmaisemme
GenetiiviuloimmaisenneGenetiiviuloimmaisensa
Monikon genetiiviuloimmaistenMonikon genetiiviuloimmaisien
Monikon genetiiviuloimmaisteniMonikon genetiiviuloimmaisieni
Monikon genetiiviuloimmaistesiMonikon genetiiviuloimmaisiesi
Monikon genetiiviuloimmaistemmeMonikon genetiiviuloimmaisiemme
Monikon genetiiviuloimmaistenneMonikon genetiiviuloimmaisienne
Monikon genetiiviuloimmaistensaMonikon genetiiviuloimmaisiensa
PartitiiviuloimmaistaPartitiiviuloimmaistani
PartitiiviuloimmaistasiPartitiiviuloimmaistamme
PartitiiviuloimmaistannePartitiiviuloimmaistaan
PartitiiviuloimmaistansaMonikon partitiiviuloimmaisia
Monikon partitiiviuloimmaisianiMonikon partitiiviuloimmaisiasi
Monikon partitiiviuloimmaisiammeMonikon partitiiviuloimmaisianne
Monikon partitiiviuloimmaisiaanMonikon partitiiviuloimmaisiansa
InessiiviuloimmaisessaInessiiviuloimmaisessani
InessiiviuloimmaisessasiInessiiviuloimmaisessamme
InessiiviuloimmaisessanneInessiiviuloimmaisessaan
InessiiviuloimmaisessansaMonikon inessiiviuloimmaisissa
Monikon inessiiviuloimmaisissaniMonikon inessiiviuloimmaisissasi
Monikon inessiiviuloimmaisissammeMonikon inessiiviuloimmaisissanne
Monikon inessiiviuloimmaisissaanMonikon inessiiviuloimmaisissansa
ElatiiviuloimmaisestaElatiiviuloimmaisestani
ElatiiviuloimmaisestasiElatiiviuloimmaisestamme
ElatiiviuloimmaisestanneElatiiviuloimmaisestaan
ElatiiviuloimmaisestansaMonikon elatiiviuloimmaisista
Monikon elatiiviuloimmaisistaniMonikon elatiiviuloimmaisistasi
Monikon elatiiviuloimmaisistammeMonikon elatiiviuloimmaisistanne
Monikon elatiiviuloimmaisistaanMonikon elatiiviuloimmaisistansa
IllatiiviuloimmaiseenIllatiiviuloimmaiseeni
IllatiiviuloimmaiseesiIllatiiviuloimmaiseemme
IllatiiviuloimmaiseenneIllatiiviuloimmaiseensa
Monikon illatiiviuloimmaisiinMonikon illatiiviuloimmaisiini
Monikon illatiiviuloimmaisiisiMonikon illatiiviuloimmaisiimme
Monikon illatiiviuloimmaisiinneMonikon illatiiviuloimmaisiinsa
AdessiiviuloimmaisellaAdessiiviuloimmaisellani
AdessiiviuloimmaisellasiAdessiiviuloimmaisellamme
AdessiiviuloimmaisellanneAdessiiviuloimmaisellaan
AdessiiviuloimmaisellansaMonikon adessiiviuloimmaisilla
Monikon adessiiviuloimmaisillaniMonikon adessiiviuloimmaisillasi
Monikon adessiiviuloimmaisillammeMonikon adessiiviuloimmaisillanne
Monikon adessiiviuloimmaisillaanMonikon adessiiviuloimmaisillansa
AblatiiviuloimmaiseltaAblatiiviuloimmaiseltani
AblatiiviuloimmaiseltasiAblatiiviuloimmaiseltamme
AblatiiviuloimmaiseltanneAblatiiviuloimmaiseltaan
AblatiiviuloimmaiseltansaMonikon ablatiiviuloimmaisilta
Monikon ablatiiviuloimmaisiltaniMonikon ablatiiviuloimmaisiltasi
Monikon ablatiiviuloimmaisiltammeMonikon ablatiiviuloimmaisiltanne
Monikon ablatiiviuloimmaisiltaanMonikon ablatiiviuloimmaisiltansa
AllatiiviuloimmaiselleAllatiiviuloimmaiselleni
AllatiiviuloimmaisellesiAllatiiviuloimmaisellemme
AllatiiviuloimmaisellenneAllatiiviuloimmaiselleen
AllatiiviuloimmaisellensaMonikon allatiiviuloimmaisille
Monikon allatiiviuloimmaisilleniMonikon allatiiviuloimmaisillesi
Monikon allatiiviuloimmaisillemmeMonikon allatiiviuloimmaisillenne
Monikon allatiiviuloimmaisilleenMonikon allatiiviuloimmaisillensa
EssiiviuloimmaisenaEssiiviuloimmaisenani
EssiiviuloimmaisenasiEssiiviuloimmaisenamme
EssiiviuloimmaisenanneEssiiviuloimmaisenaan
EssiiviuloimmaisenansaMonikon essiiviuloimmaisina
Monikon essiiviuloimmaisinaniMonikon essiiviuloimmaisinasi
Monikon essiiviuloimmaisinammeMonikon essiiviuloimmaisinanne
Monikon essiiviuloimmaisinaanMonikon essiiviuloimmaisinansa
TranslatiiviuloimmaiseksiTranslatiiviuloimmaisekseni
TranslatiiviuloimmaiseksesiTranslatiiviuloimmaiseksemme
TranslatiiviuloimmaiseksenneTranslatiiviuloimmaisekseen
TranslatiiviuloimmaiseksensaMonikon translatiiviuloimmaisiksi
Monikon translatiiviuloimmaisikseniMonikon translatiiviuloimmaisiksesi
Monikon translatiiviuloimmaisiksemmeMonikon translatiiviuloimmaisiksenne
Monikon translatiiviuloimmaisikseenMonikon translatiiviuloimmaisiksensa
Monikon instruktiiviuloimmaisinAbessiiviuloimmaisetta
AbessiiviuloimmaisettaniAbessiiviuloimmaisettasi
AbessiiviuloimmaisettammeAbessiiviuloimmaisettanne
AbessiiviuloimmaisettaanAbessiiviuloimmaisettansa
Monikon abessiiviuloimmaisittaMonikon abessiiviuloimmaisittani
Monikon abessiiviuloimmaisittasiMonikon abessiiviuloimmaisittamme
Monikon abessiiviuloimmaisittanneMonikon abessiiviuloimmaisittaan
Monikon abessiiviuloimmaisittansaMonikon komitatiiviuloimmaisine
Monikon komitatiiviuloimmaisineniMonikon komitatiiviuloimmaisinesi
Monikon komitatiiviuloimmaisinemmeMonikon komitatiiviuloimmaisinenne
Monikon komitatiiviuloimmaisineenMonikon komitatiiviuloimmaisinensa
KomparatiiviuloimmaisempiSuperlatiiviuloimmaisin
Monikon akkusatiiviuloimmaisetMonikon akkusatiiviuloimmaiseni
Monikon akkusatiiviuloimmaisesiMonikon akkusatiiviuloimmaisemme
Monikon akkusatiiviuloimmaisenneMonikon akkusatiiviuloimmaisensa
AkkusatiiviuloimmaiseniAkkusatiiviuloimmaisesi
AkkusatiiviuloimmaisemmeAkkusatiiviuloimmaisenne
Akkusatiiviuloimmaisensa

Luokat