Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Substantiivit
1.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkosärkymisetGenetiivisärkymisen
Monikon genetiivisärkymistenMonikon genetiivisärkymisien
PartitiivisärkymistäMonikon partitiivisärkymisiä
InessiivisärkymisessäMonikon inessiivisärkymisissä
ElatiivisärkymisestäMonikon elatiivisärkymisistä
IllatiivisärkymiseenMonikon illatiivisärkymisiin
AdessiivisärkymiselläMonikon adessiivisärkymisillä
AblatiivisärkymiseltäMonikon ablatiivisärkymisiltä
AllatiivisärkymiselleMonikon allatiivisärkymisille
EssiivisärkymisenäMonikon essiivisärkymisinä
TranslatiivisärkymiseksiMonikon translatiivisärkymisiksi
Monikon instruktiivisärkymisinAbessiivisärkymisettä
Monikon abessiivisärkymisittäMonikon akkusatiivisärkymiset