Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkotaittuvatMonikkotaittuvani
MonikkotaittuvasiMonikkotaittuvamme
MonikkotaittuvanneMonikkotaittuvansa
GenetiivitaittuvanGenetiivitaittuvani
GenetiivitaittuvasiGenetiivitaittuvamme
GenetiivitaittuvanneGenetiivitaittuvansa
Monikon genetiivitaittuvienMonikon genetiivitaittuvieni
Monikon genetiivitaittuviesiMonikon genetiivitaittuviemme
Monikon genetiivitaittuvienneMonikon genetiivitaittuviensa
PartitiivitaittuvaaPartitiivitaittuvaani
PartitiivitaittuvaasiPartitiivitaittuvaamme
PartitiivitaittuvaannePartitiivitaittuvaansa
Monikon partitiivitaittuviaMonikon partitiivitaittuviani
Monikon partitiivitaittuviasiMonikon partitiivitaittuviamme
Monikon partitiivitaittuvianneMonikon partitiivitaittuviaan
Monikon partitiivitaittuviansaInessiivitaittuvassa
InessiivitaittuvassaniInessiivitaittuvassasi
InessiivitaittuvassammeInessiivitaittuvassanne
InessiivitaittuvassaanInessiivitaittuvassansa
Monikon inessiivitaittuvissaMonikon inessiivitaittuvissani
Monikon inessiivitaittuvissasiMonikon inessiivitaittuvissamme
Monikon inessiivitaittuvissanneMonikon inessiivitaittuvissaan
Monikon inessiivitaittuvissansaElatiivitaittuvasta
ElatiivitaittuvastaniElatiivitaittuvastasi
ElatiivitaittuvastammeElatiivitaittuvastanne
ElatiivitaittuvastaanElatiivitaittuvastansa
Monikon elatiivitaittuvistaMonikon elatiivitaittuvistani
Monikon elatiivitaittuvistasiMonikon elatiivitaittuvistamme
Monikon elatiivitaittuvistanneMonikon elatiivitaittuvistaan
Monikon elatiivitaittuvistansaIllatiivitaittuvaan
IllatiivitaittuvaaniIllatiivitaittuvaasi
IllatiivitaittuvaammeIllatiivitaittuvaanne
IllatiivitaittuvaansaMonikon illatiivitaittuviin
Monikon illatiivitaittuviiniMonikon illatiivitaittuviisi
Monikon illatiivitaittuviimmeMonikon illatiivitaittuviinne
Monikon illatiivitaittuviinsaAdessiivitaittuvalla
AdessiivitaittuvallaniAdessiivitaittuvallasi
AdessiivitaittuvallammeAdessiivitaittuvallanne
AdessiivitaittuvallaanAdessiivitaittuvallansa
Monikon adessiivitaittuvillaMonikon adessiivitaittuvillani
Monikon adessiivitaittuvillasiMonikon adessiivitaittuvillamme
Monikon adessiivitaittuvillanneMonikon adessiivitaittuvillaan
Monikon adessiivitaittuvillansaAblatiivitaittuvalta
AblatiivitaittuvaltaniAblatiivitaittuvaltasi
AblatiivitaittuvaltammeAblatiivitaittuvaltanne
AblatiivitaittuvaltaanAblatiivitaittuvaltansa
Monikon ablatiivitaittuviltaMonikon ablatiivitaittuviltani
Monikon ablatiivitaittuviltasiMonikon ablatiivitaittuviltamme
Monikon ablatiivitaittuviltanneMonikon ablatiivitaittuviltaan
Monikon ablatiivitaittuviltansaAllatiivitaittuvalle
AllatiivitaittuvalleniAllatiivitaittuvallesi
AllatiivitaittuvallemmeAllatiivitaittuvallenne
AllatiivitaittuvalleenAllatiivitaittuvallensa
Monikon allatiivitaittuvilleMonikon allatiivitaittuvilleni
Monikon allatiivitaittuvillesiMonikon allatiivitaittuvillemme
Monikon allatiivitaittuvillenneMonikon allatiivitaittuvilleen
Monikon allatiivitaittuvillensaEssiivitaittuvana
EssiivitaittuvananiEssiivitaittuvanasi
EssiivitaittuvanammeEssiivitaittuvananne
EssiivitaittuvanaanEssiivitaittuvanansa
Monikon essiivitaittuvinaMonikon essiivitaittuvinani
Monikon essiivitaittuvinasiMonikon essiivitaittuvinamme
Monikon essiivitaittuvinanneMonikon essiivitaittuvinaan
Monikon essiivitaittuvinansaTranslatiivitaittuvaksi
TranslatiivitaittuvakseniTranslatiivitaittuvaksesi
TranslatiivitaittuvaksemmeTranslatiivitaittuvaksenne
TranslatiivitaittuvakseenTranslatiivitaittuvaksensa
Monikon translatiivitaittuviksiMonikon translatiivitaittuvikseni
Monikon translatiivitaittuviksesiMonikon translatiivitaittuviksemme
Monikon translatiivitaittuviksenneMonikon translatiivitaittuvikseen
Monikon translatiivitaittuviksensaMonikon instruktiivitaittuvin
AbessiivitaittuvattaAbessiivitaittuvattani
AbessiivitaittuvattasiAbessiivitaittuvattamme
AbessiivitaittuvattanneAbessiivitaittuvattaan
AbessiivitaittuvattansaMonikon abessiivitaittuvitta
Monikon abessiivitaittuvittaniMonikon abessiivitaittuvittasi
Monikon abessiivitaittuvittammeMonikon abessiivitaittuvittanne
Monikon abessiivitaittuvittaanMonikon abessiivitaittuvittansa
Monikon komitatiivitaittuvineMonikon komitatiivitaittuvineni
Monikon komitatiivitaittuvinesiMonikon komitatiivitaittuvinemme
Monikon komitatiivitaittuvinenneMonikon komitatiivitaittuvineen
Monikon komitatiivitaittuvinensaMonikon akkusatiivitaittuvat
Monikon akkusatiivitaittuvaniMonikon akkusatiivitaittuvasi
Monikon akkusatiivitaittuvammeMonikon akkusatiivitaittuvanne
Monikon akkusatiivitaittuvansaAkkusatiivitaittuvani
AkkusatiivitaittuvasiAkkusatiivitaittuvamme
AkkusatiivitaittuvanneAkkusatiivitaittuvansa