| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | taittuvat | Monikko | taittuvani |
| Monikko | taittuvasi | Monikko | taittuvamme |
| Monikko | taittuvanne | Monikko | taittuvansa |
| Genetiivi | taittuvan | Genetiivi | taittuvani |
| Genetiivi | taittuvasi | Genetiivi | taittuvamme |
| Genetiivi | taittuvanne | Genetiivi | taittuvansa |
| Monikon genetiivi | taittuvien | Monikon genetiivi | taittuvieni |
| Monikon genetiivi | taittuviesi | Monikon genetiivi | taittuviemme |
| Monikon genetiivi | taittuvienne | Monikon genetiivi | taittuviensa |
| Partitiivi | taittuvaa | Partitiivi | taittuvaani |
| Partitiivi | taittuvaasi | Partitiivi | taittuvaamme |
| Partitiivi | taittuvaanne | Partitiivi | taittuvaansa |
| Monikon partitiivi | taittuvia | Monikon partitiivi | taittuviani |
| Monikon partitiivi | taittuviasi | Monikon partitiivi | taittuviamme |
| Monikon partitiivi | taittuvianne | Monikon partitiivi | taittuviaan |
| Monikon partitiivi | taittuviansa | Inessiivi | taittuvassa |
| Inessiivi | taittuvassani | Inessiivi | taittuvassasi |
| Inessiivi | taittuvassamme | Inessiivi | taittuvassanne |
| Inessiivi | taittuvassaan | Inessiivi | taittuvassansa |
| Monikon inessiivi | taittuvissa | Monikon inessiivi | taittuvissani |
| Monikon inessiivi | taittuvissasi | Monikon inessiivi | taittuvissamme |
| Monikon inessiivi | taittuvissanne | Monikon inessiivi | taittuvissaan |
| Monikon inessiivi | taittuvissansa | Elatiivi | taittuvasta |
| Elatiivi | taittuvastani | Elatiivi | taittuvastasi |
| Elatiivi | taittuvastamme | Elatiivi | taittuvastanne |
| Elatiivi | taittuvastaan | Elatiivi | taittuvastansa |
| Monikon elatiivi | taittuvista | Monikon elatiivi | taittuvistani |
| Monikon elatiivi | taittuvistasi | Monikon elatiivi | taittuvistamme |
| Monikon elatiivi | taittuvistanne | Monikon elatiivi | taittuvistaan |
| Monikon elatiivi | taittuvistansa | Illatiivi | taittuvaan |
| Illatiivi | taittuvaani | Illatiivi | taittuvaasi |
| Illatiivi | taittuvaamme | Illatiivi | taittuvaanne |
| Illatiivi | taittuvaansa | Monikon illatiivi | taittuviin |
| Monikon illatiivi | taittuviini | Monikon illatiivi | taittuviisi |
| Monikon illatiivi | taittuviimme | Monikon illatiivi | taittuviinne |
| Monikon illatiivi | taittuviinsa | Adessiivi | taittuvalla |
| Adessiivi | taittuvallani | Adessiivi | taittuvallasi |
| Adessiivi | taittuvallamme | Adessiivi | taittuvallanne |
| Adessiivi | taittuvallaan | Adessiivi | taittuvallansa |
| Monikon adessiivi | taittuvilla | Monikon adessiivi | taittuvillani |
| Monikon adessiivi | taittuvillasi | Monikon adessiivi | taittuvillamme |
| Monikon adessiivi | taittuvillanne | Monikon adessiivi | taittuvillaan |
| Monikon adessiivi | taittuvillansa | Ablatiivi | taittuvalta |
| Ablatiivi | taittuvaltani | Ablatiivi | taittuvaltasi |
| Ablatiivi | taittuvaltamme | Ablatiivi | taittuvaltanne |
| Ablatiivi | taittuvaltaan | Ablatiivi | taittuvaltansa |
| Monikon ablatiivi | taittuvilta | Monikon ablatiivi | taittuviltani |
| Monikon ablatiivi | taittuviltasi | Monikon ablatiivi | taittuviltamme |
| Monikon ablatiivi | taittuviltanne | Monikon ablatiivi | taittuviltaan |
| Monikon ablatiivi | taittuviltansa | Allatiivi | taittuvalle |
| Allatiivi | taittuvalleni | Allatiivi | taittuvallesi |
| Allatiivi | taittuvallemme | Allatiivi | taittuvallenne |
| Allatiivi | taittuvalleen | Allatiivi | taittuvallensa |
| Monikon allatiivi | taittuville | Monikon allatiivi | taittuvilleni |
| Monikon allatiivi | taittuvillesi | Monikon allatiivi | taittuvillemme |
| Monikon allatiivi | taittuvillenne | Monikon allatiivi | taittuvilleen |
| Monikon allatiivi | taittuvillensa | Essiivi | taittuvana |
| Essiivi | taittuvanani | Essiivi | taittuvanasi |
| Essiivi | taittuvanamme | Essiivi | taittuvananne |
| Essiivi | taittuvanaan | Essiivi | taittuvanansa |
| Monikon essiivi | taittuvina | Monikon essiivi | taittuvinani |
| Monikon essiivi | taittuvinasi | Monikon essiivi | taittuvinamme |
| Monikon essiivi | taittuvinanne | Monikon essiivi | taittuvinaan |
| Monikon essiivi | taittuvinansa | Translatiivi | taittuvaksi |
| Translatiivi | taittuvakseni | Translatiivi | taittuvaksesi |
| Translatiivi | taittuvaksemme | Translatiivi | taittuvaksenne |
| Translatiivi | taittuvakseen | Translatiivi | taittuvaksensa |
| Monikon translatiivi | taittuviksi | Monikon translatiivi | taittuvikseni |
| Monikon translatiivi | taittuviksesi | Monikon translatiivi | taittuviksemme |
| Monikon translatiivi | taittuviksenne | Monikon translatiivi | taittuvikseen |
| Monikon translatiivi | taittuviksensa | Monikon instruktiivi | taittuvin |
| Abessiivi | taittuvatta | Abessiivi | taittuvattani |
| Abessiivi | taittuvattasi | Abessiivi | taittuvattamme |
| Abessiivi | taittuvattanne | Abessiivi | taittuvattaan |
| Abessiivi | taittuvattansa | Monikon abessiivi | taittuvitta |
| Monikon abessiivi | taittuvittani | Monikon abessiivi | taittuvittasi |
| Monikon abessiivi | taittuvittamme | Monikon abessiivi | taittuvittanne |
| Monikon abessiivi | taittuvittaan | Monikon abessiivi | taittuvittansa |
| Monikon komitatiivi | taittuvine | Monikon komitatiivi | taittuvineni |
| Monikon komitatiivi | taittuvinesi | Monikon komitatiivi | taittuvinemme |
| Monikon komitatiivi | taittuvinenne | Monikon komitatiivi | taittuvineen |
| Monikon komitatiivi | taittuvinensa | Monikon akkusatiivi | taittuvat |
| Monikon akkusatiivi | taittuvani | Monikon akkusatiivi | taittuvasi |
| Monikon akkusatiivi | taittuvamme | Monikon akkusatiivi | taittuvanne |
| Monikon akkusatiivi | taittuvansa | Akkusatiivi | taittuvani |
| Akkusatiivi | taittuvasi | Akkusatiivi | taittuvamme |
| Akkusatiivi | taittuvanne | Akkusatiivi | taittuvansa |