| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | rotticka |
| Monikko | juurikäävät | Genetiivi | juurikäävän |
| Monikon genetiivi | juurikääpien | Partitiivi | juurikääpää |
| Monikon partitiivi | juurikääpiä | Inessiivi | juurikäävässä |
| Monikon inessiivi | juurikäävissä | Elatiivi | juurikäävästä |
| Monikon elatiivi | juurikäävistä | Illatiivi | juurikääpään |
| Monikon illatiivi | juurikääpiin | Adessiivi | juurikäävällä |
| Monikon adessiivi | juurikäävillä | Ablatiivi | juurikäävältä |
| Monikon ablatiivi | juurikääviltä | Allatiivi | juurikäävälle |
| Monikon allatiivi | juurikääville | Essiivi | juurikääpänä |
| Monikon essiivi | juurikääpinä | Translatiivi | juurikääväksi |
| Monikon translatiivi | juurikääviksi | Monikon instruktiivi | juurikäävin |
| Abessiivi | juurikäävättä | Monikon abessiivi | juurikäävittä |
| Monikon akkusatiivi | juurikäävät |