| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | maamyyrärotat | Genetiivi | maamyyrärotan |
| Monikon genetiivi | maamyyrärottien | Partitiivi | maamyyrärottaa |
| Monikon partitiivi | maamyyrärottia | Inessiivi | maamyyrärotassa |
| Monikon inessiivi | maamyyrärotissa | Elatiivi | maamyyrärotasta |
| Monikon elatiivi | maamyyrärotista | Illatiivi | maamyyrärottaan |
| Monikon illatiivi | maamyyrärottiin | Adessiivi | maamyyrärotalla |
| Monikon adessiivi | maamyyrärotilla | Ablatiivi | maamyyrärotalta |
| Monikon ablatiivi | maamyyrärotilta | Allatiivi | maamyyrärotalle |
| Monikon allatiivi | maamyyrärotille | Essiivi | maamyyrärottana |
| Monikon essiivi | maamyyrärottina | Translatiivi | maamyyrärotaksi |
| Monikon translatiivi | maamyyrärotiksi | Monikon instruktiivi | maamyyrärotin |
| Abessiivi | maamyyrärotatta | Monikon abessiivi | maamyyrärotitta |
| Monikon akkusatiivi | maamyyrärotat |