| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | sputum |
| espanja | esputo |
| portugali | escarro |
| puola | plwocina |
| ranska | crachat |
| saksa | Auswurf |
| turkki | balgam |
| tšekki | sputum, chrchel |
| unkari | köpet |
| venäjä | мокрота (mokrota) |
| Monikko | yskökset | Genetiivi | ysköksen |
| Monikon genetiivi | yskösten | Monikon genetiivi | ysköksien |
| Partitiivi | ysköstä | Monikon partitiivi | ysköksiä |
| Inessiivi | ysköksessä | Monikon inessiivi | ysköksissä |
| Elatiivi | ysköksestä | Monikon elatiivi | ysköksistä |
| Illatiivi | yskökseen | Monikon illatiivi | ysköksiin |
| Adessiivi | ysköksellä | Monikon adessiivi | ysköksillä |
| Ablatiivi | yskökseltä | Monikon ablatiivi | ysköksiltä |
| Allatiivi | yskökselle | Monikon allatiivi | ysköksille |
| Essiivi | ysköksenä | Monikon essiivi | ysköksinä |
| Translatiivi | yskökseksi | Monikon translatiivi | ysköksiksi |
| Monikon instruktiivi | ysköksin | Abessiivi | ysköksettä |
| Monikon abessiivi | ysköksittä | Monikon akkusatiivi | yskökset |