| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | mol {m} | |
| Monikko | kontiaiset | Genetiivi | kontiaisen |
| Monikon genetiivi | kontiaisten | Monikon genetiivi | kontiaisien |
| Partitiivi | kontiaista | Monikon partitiivi | kontiaisia |
| Inessiivi | kontiaisessa | Monikon inessiivi | kontiaisissa |
| Elatiivi | kontiaisesta | Monikon elatiivi | kontiaisista |
| Illatiivi | kontiaiseen | Monikon illatiivi | kontiaisiin |
| Adessiivi | kontiaisella | Monikon adessiivi | kontiaisilla |
| Ablatiivi | kontiaiselta | Monikon ablatiivi | kontiaisilta |
| Allatiivi | kontiaiselle | Monikon allatiivi | kontiaisille |
| Essiivi | kontiaisena | Monikon essiivi | kontiaisina |
| Translatiivi | kontiaiseksi | Monikon translatiivi | kontiaisiksi |
| Monikon instruktiivi | kontiaisin | Abessiivi | kontiaisetta |
| Monikon abessiivi | kontiaisitta | Monikon akkusatiivi | kontiaiset |