Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.

Esimerkit

  • Hän ei antanut minulle minkäänlaista vastausta.
    • He gave me no answer whatsoever.

Taivutusmuodot

MonikkominkäänlaisetMonikkominkäänlaiseni
MonikkominkäänlaisesiMonikkominkäänlaisemme
MonikkominkäänlaisenneMonikkominkäänlaisensa
GenetiiviminkäänlaisenGenetiiviminkäänlaiseni
GenetiiviminkäänlaisesiGenetiiviminkäänlaisemme
GenetiiviminkäänlaisenneGenetiiviminkäänlaisensa
Monikon genetiiviminkäänlaistenMonikon genetiiviminkäänlaisien
Monikon genetiiviminkäänlaisteniMonikon genetiiviminkäänlaisieni
Monikon genetiiviminkäänlaistesiMonikon genetiiviminkäänlaisiesi
Monikon genetiiviminkäänlaistemmeMonikon genetiiviminkäänlaisiemme
Monikon genetiiviminkäänlaistenneMonikon genetiiviminkäänlaisienne
Monikon genetiiviminkäänlaistensaMonikon genetiiviminkäänlaisiensa
PartitiiviminkäänlaistaPartitiiviminkäänlaistani
PartitiiviminkäänlaistasiPartitiiviminkäänlaistamme
PartitiiviminkäänlaistannePartitiiviminkäänlaistaan
PartitiiviminkäänlaistansaMonikon partitiiviminkäänlaisia
Monikon partitiiviminkäänlaisianiMonikon partitiiviminkäänlaisiasi
Monikon partitiiviminkäänlaisiammeMonikon partitiiviminkäänlaisianne
Monikon partitiiviminkäänlaisiaanMonikon partitiiviminkäänlaisiansa
InessiiviminkäänlaisessaInessiiviminkäänlaisessani
InessiiviminkäänlaisessasiInessiiviminkäänlaisessamme
InessiiviminkäänlaisessanneInessiiviminkäänlaisessaan
InessiiviminkäänlaisessansaMonikon inessiiviminkäänlaisissa
Monikon inessiiviminkäänlaisissaniMonikon inessiiviminkäänlaisissasi
Monikon inessiiviminkäänlaisissammeMonikon inessiiviminkäänlaisissanne
Monikon inessiiviminkäänlaisissaanMonikon inessiiviminkäänlaisissansa
ElatiiviminkäänlaisestaElatiiviminkäänlaisestani
ElatiiviminkäänlaisestasiElatiiviminkäänlaisestamme
ElatiiviminkäänlaisestanneElatiiviminkäänlaisestaan
ElatiiviminkäänlaisestansaMonikon elatiiviminkäänlaisista
Monikon elatiiviminkäänlaisistaniMonikon elatiiviminkäänlaisistasi
Monikon elatiiviminkäänlaisistammeMonikon elatiiviminkäänlaisistanne
Monikon elatiiviminkäänlaisistaanMonikon elatiiviminkäänlaisistansa
IllatiiviminkäänlaiseenIllatiiviminkäänlaiseeni
IllatiiviminkäänlaiseesiIllatiiviminkäänlaiseemme
IllatiiviminkäänlaiseenneIllatiiviminkäänlaiseensa
Monikon illatiiviminkäänlaisiinMonikon illatiiviminkäänlaisiini
Monikon illatiiviminkäänlaisiisiMonikon illatiiviminkäänlaisiimme
Monikon illatiiviminkäänlaisiinneMonikon illatiiviminkäänlaisiinsa
AdessiiviminkäänlaisellaAdessiiviminkäänlaisellani
AdessiiviminkäänlaisellasiAdessiiviminkäänlaisellamme
AdessiiviminkäänlaisellanneAdessiiviminkäänlaisellaan
AdessiiviminkäänlaisellansaMonikon adessiiviminkäänlaisilla
Monikon adessiiviminkäänlaisillaniMonikon adessiiviminkäänlaisillasi
Monikon adessiiviminkäänlaisillammeMonikon adessiiviminkäänlaisillanne
Monikon adessiiviminkäänlaisillaanMonikon adessiiviminkäänlaisillansa
AblatiiviminkäänlaiseltaAblatiiviminkäänlaiseltani
AblatiiviminkäänlaiseltasiAblatiiviminkäänlaiseltamme
AblatiiviminkäänlaiseltanneAblatiiviminkäänlaiseltaan
AblatiiviminkäänlaiseltansaMonikon ablatiiviminkäänlaisilta
Monikon ablatiiviminkäänlaisiltaniMonikon ablatiiviminkäänlaisiltasi
Monikon ablatiiviminkäänlaisiltammeMonikon ablatiiviminkäänlaisiltanne
Monikon ablatiiviminkäänlaisiltaanMonikon ablatiiviminkäänlaisiltansa
AllatiiviminkäänlaiselleAllatiiviminkäänlaiselleni
AllatiiviminkäänlaisellesiAllatiiviminkäänlaisellemme
AllatiiviminkäänlaisellenneAllatiiviminkäänlaiselleen
AllatiiviminkäänlaisellensaMonikon allatiiviminkäänlaisille
Monikon allatiiviminkäänlaisilleniMonikon allatiiviminkäänlaisillesi
Monikon allatiiviminkäänlaisillemmeMonikon allatiiviminkäänlaisillenne
Monikon allatiiviminkäänlaisilleenMonikon allatiiviminkäänlaisillensa
EssiiviminkäänlaisenaEssiiviminkäänlaisenani
EssiiviminkäänlaisenasiEssiiviminkäänlaisenamme
EssiiviminkäänlaisenanneEssiiviminkäänlaisenaan
EssiiviminkäänlaisenansaMonikon essiiviminkäänlaisina
Monikon essiiviminkäänlaisinaniMonikon essiiviminkäänlaisinasi
Monikon essiiviminkäänlaisinammeMonikon essiiviminkäänlaisinanne
Monikon essiiviminkäänlaisinaanMonikon essiiviminkäänlaisinansa
TranslatiiviminkäänlaiseksiTranslatiiviminkäänlaisekseni
TranslatiiviminkäänlaiseksesiTranslatiiviminkäänlaiseksemme
TranslatiiviminkäänlaiseksenneTranslatiiviminkäänlaisekseen
TranslatiiviminkäänlaiseksensaMonikon translatiiviminkäänlaisiksi
Monikon translatiiviminkäänlaisikseniMonikon translatiiviminkäänlaisiksesi
Monikon translatiiviminkäänlaisiksemmeMonikon translatiiviminkäänlaisiksenne
Monikon translatiiviminkäänlaisikseenMonikon translatiiviminkäänlaisiksensa
Monikon instruktiiviminkäänlaisinAbessiiviminkäänlaisetta
AbessiiviminkäänlaisettaniAbessiiviminkäänlaisettasi
AbessiiviminkäänlaisettammeAbessiiviminkäänlaisettanne
AbessiiviminkäänlaisettaanAbessiiviminkäänlaisettansa
Monikon abessiiviminkäänlaisittaMonikon abessiiviminkäänlaisittani
Monikon abessiiviminkäänlaisittasiMonikon abessiiviminkäänlaisittamme
Monikon abessiiviminkäänlaisittanneMonikon abessiiviminkäänlaisittaan
Monikon abessiiviminkäänlaisittansaMonikon komitatiiviminkäänlaisine
Monikon komitatiiviminkäänlaisineniMonikon komitatiiviminkäänlaisinesi
Monikon komitatiiviminkäänlaisinemmeMonikon komitatiiviminkäänlaisinenne
Monikon komitatiiviminkäänlaisineenMonikon komitatiiviminkäänlaisinensa
Monikon akkusatiiviminkäänlaisetMonikon akkusatiiviminkäänlaiseni
Monikon akkusatiiviminkäänlaisesiMonikon akkusatiiviminkäänlaisemme
Monikon akkusatiiviminkäänlaisenneMonikon akkusatiiviminkäänlaisensa
AkkusatiiviminkäänlaiseniAkkusatiiviminkäänlaisesi
AkkusatiiviminkäänlaisemmeAkkusatiiviminkäänlaisenne
Akkusatiiviminkäänlaisensa