| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| viro | idamaa |
| Monikko | itämaat | Genetiivi | itämaan |
| Monikon genetiivi | itämaiden | Monikon genetiivi | itämaitten |
| Partitiivi | itämaata | Monikon partitiivi | itämaita |
| Inessiivi | itämaassa | Monikon inessiivi | itämaissa |
| Elatiivi | itämaasta | Monikon elatiivi | itämaista |
| Illatiivi | itämaahan | Monikon illatiivi | itämaihin |
| Adessiivi | itämaalla | Monikon adessiivi | itämailla |
| Ablatiivi | itämaalta | Monikon ablatiivi | itämailta |
| Allatiivi | itämaalle | Monikon allatiivi | itämaille |
| Essiivi | itämaana | Monikon essiivi | itämaina |
| Translatiivi | itämaaksi | Monikon translatiivi | itämaiksi |
| Monikon instruktiivi | itämain | Abessiivi | itämaatta |
| Monikon abessiivi | itämaitta | Monikon akkusatiivi | itämaat |