Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkopyöreähkötMonikkopyöreähköni
MonikkopyöreähkösiMonikkopyöreähkömme
MonikkopyöreähkönneMonikkopyöreähkönsä
GenetiivipyöreähkönGenetiivipyöreähköni
GenetiivipyöreähkösiGenetiivipyöreähkömme
GenetiivipyöreähkönneGenetiivipyöreähkönsä
Monikon genetiivipyöreähköjenMonikon genetiivipyöreähköjeni
Monikon genetiivipyöreähköjesiMonikon genetiivipyöreähköjemme
Monikon genetiivipyöreähköjenneMonikon genetiivipyöreähköjensä
PartitiivipyöreähköäPartitiivipyöreähköäni
PartitiivipyöreähköäsiPartitiivipyöreähköämme
PartitiivipyöreähköännePartitiivipyöreähköään
PartitiivipyöreähköänsäMonikon partitiivipyöreähköjä
Monikon partitiivipyöreähköjäniMonikon partitiivipyöreähköjäsi
Monikon partitiivipyöreähköjämmeMonikon partitiivipyöreähköjänne
Monikon partitiivipyöreähköjäänMonikon partitiivipyöreähköjänsä
InessiivipyöreähkössäInessiivipyöreähkössäni
InessiivipyöreähkössäsiInessiivipyöreähkössämme
InessiivipyöreähkössänneInessiivipyöreähkössään
InessiivipyöreähkössänsäMonikon inessiivipyöreähköissä
Monikon inessiivipyöreähköissäniMonikon inessiivipyöreähköissäsi
Monikon inessiivipyöreähköissämmeMonikon inessiivipyöreähköissänne
Monikon inessiivipyöreähköissäänMonikon inessiivipyöreähköissänsä
ElatiivipyöreähköstäElatiivipyöreähköstäni
ElatiivipyöreähköstäsiElatiivipyöreähköstämme
ElatiivipyöreähköstänneElatiivipyöreähköstään
ElatiivipyöreähköstänsäMonikon elatiivipyöreähköistä
Monikon elatiivipyöreähköistäniMonikon elatiivipyöreähköistäsi
Monikon elatiivipyöreähköistämmeMonikon elatiivipyöreähköistänne
Monikon elatiivipyöreähköistäänMonikon elatiivipyöreähköistänsä
IllatiivipyöreähköönIllatiivipyöreähkööni
IllatiivipyöreähköösiIllatiivipyöreähköömme
IllatiivipyöreähköönneIllatiivipyöreähköönsä
Monikon illatiivipyöreähköihinMonikon illatiivipyöreähköihini
Monikon illatiivipyöreähköihisiMonikon illatiivipyöreähköihimme
Monikon illatiivipyöreähköihinneMonikon illatiivipyöreähköihinsä
AdessiivipyöreähkölläAdessiivipyöreähkölläni
AdessiivipyöreähkölläsiAdessiivipyöreähköllämme
AdessiivipyöreähköllänneAdessiivipyöreähköllään
AdessiivipyöreähköllänsäMonikon adessiivipyöreähköillä
Monikon adessiivipyöreähköilläniMonikon adessiivipyöreähköilläsi
Monikon adessiivipyöreähköillämmeMonikon adessiivipyöreähköillänne
Monikon adessiivipyöreähköilläänMonikon adessiivipyöreähköillänsä
AblatiivipyöreähköltäAblatiivipyöreähköltäni
AblatiivipyöreähköltäsiAblatiivipyöreähköltämme
AblatiivipyöreähköltänneAblatiivipyöreähköltään
AblatiivipyöreähköltänsäMonikon ablatiivipyöreähköiltä
Monikon ablatiivipyöreähköiltäniMonikon ablatiivipyöreähköiltäsi
Monikon ablatiivipyöreähköiltämmeMonikon ablatiivipyöreähköiltänne
Monikon ablatiivipyöreähköiltäänMonikon ablatiivipyöreähköiltänsä
AllatiivipyöreähkölleAllatiivipyöreähkölleni
AllatiivipyöreähköllesiAllatiivipyöreähköllemme
AllatiivipyöreähköllenneAllatiivipyöreähkölleen
AllatiivipyöreähköllensäMonikon allatiivipyöreähköille
Monikon allatiivipyöreähköilleniMonikon allatiivipyöreähköillesi
Monikon allatiivipyöreähköillemmeMonikon allatiivipyöreähköillenne
Monikon allatiivipyöreähköilleenMonikon allatiivipyöreähköillensä
EssiivipyöreähkönäEssiivipyöreähkönäni
EssiivipyöreähkönäsiEssiivipyöreähkönämme
EssiivipyöreähkönänneEssiivipyöreähkönään
EssiivipyöreähkönänsäMonikon essiivipyöreähköinä
Monikon essiivipyöreähköinäniMonikon essiivipyöreähköinäsi
Monikon essiivipyöreähköinämmeMonikon essiivipyöreähköinänne
Monikon essiivipyöreähköinäänMonikon essiivipyöreähköinänsä
TranslatiivipyöreähköksiTranslatiivipyöreähkökseni
TranslatiivipyöreähköksesiTranslatiivipyöreähköksemme
TranslatiivipyöreähköksenneTranslatiivipyöreähkökseen
TranslatiivipyöreähköksensäMonikon translatiivipyöreähköiksi
Monikon translatiivipyöreähköikseniMonikon translatiivipyöreähköiksesi
Monikon translatiivipyöreähköiksemmeMonikon translatiivipyöreähköiksenne
Monikon translatiivipyöreähköikseenMonikon translatiivipyöreähköiksensä
Monikon instruktiivipyöreähköinAbessiivipyöreähköttä
AbessiivipyöreähköttäniAbessiivipyöreähköttäsi
AbessiivipyöreähköttämmeAbessiivipyöreähköttänne
AbessiivipyöreähköttäänAbessiivipyöreähköttänsä
Monikon abessiivipyöreähköittäMonikon abessiivipyöreähköittäni
Monikon abessiivipyöreähköittäsiMonikon abessiivipyöreähköittämme
Monikon abessiivipyöreähköittänneMonikon abessiivipyöreähköittään
Monikon abessiivipyöreähköittänsäMonikon komitatiivipyöreähköine
Monikon komitatiivipyöreähköineniMonikon komitatiivipyöreähköinesi
Monikon komitatiivipyöreähköinemmeMonikon komitatiivipyöreähköinenne
Monikon komitatiivipyöreähköineenMonikon komitatiivipyöreähköinensä
Monikon akkusatiivipyöreähkötMonikon akkusatiivipyöreähköni
Monikon akkusatiivipyöreähkösiMonikon akkusatiivipyöreähkömme
Monikon akkusatiivipyöreähkönneMonikon akkusatiivipyöreähkönsä
AkkusatiivipyöreähköniAkkusatiivipyöreähkösi
AkkusatiivipyöreähkömmeAkkusatiivipyöreähkönne
Akkusatiivipyöreähkönsä