Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. lyhyt
  2. lyhyehkö

Taivutusmuodot

MonikkolyhyenlännätMonikkolyhyenläntäni
MonikkolyhyenläntäsiMonikkolyhyenläntämme
MonikkolyhyenläntänneMonikkolyhyenläntänsä
GenetiivilyhyenlännänGenetiivilyhyenläntäni
GenetiivilyhyenläntäsiGenetiivilyhyenläntämme
GenetiivilyhyenläntänneGenetiivilyhyenläntänsä
Monikon genetiivilyhyenläntienMonikon genetiivilyhyenläntieni
Monikon genetiivilyhyenläntiesiMonikon genetiivilyhyenläntiemme
Monikon genetiivilyhyenläntienneMonikon genetiivilyhyenläntiensä
PartitiivilyhyenläntääPartitiivilyhyenläntääni
PartitiivilyhyenläntääsiPartitiivilyhyenläntäämme
PartitiivilyhyenläntäännePartitiivilyhyenläntäänsä
Monikon partitiivilyhyenläntiäMonikon partitiivilyhyenläntiäni
Monikon partitiivilyhyenläntiäsiMonikon partitiivilyhyenläntiämme
Monikon partitiivilyhyenläntiänneMonikon partitiivilyhyenläntiään
Monikon partitiivilyhyenläntiänsäInessiivilyhyenlännässä
InessiivilyhyenlännässäniInessiivilyhyenlännässäsi
InessiivilyhyenlännässämmeInessiivilyhyenlännässänne
InessiivilyhyenlännässäänInessiivilyhyenlännässänsä
Monikon inessiivilyhyenlännissäMonikon inessiivilyhyenlännissäni
Monikon inessiivilyhyenlännissäsiMonikon inessiivilyhyenlännissämme
Monikon inessiivilyhyenlännissänneMonikon inessiivilyhyenlännissään
Monikon inessiivilyhyenlännissänsäElatiivilyhyenlännästä
ElatiivilyhyenlännästäniElatiivilyhyenlännästäsi
ElatiivilyhyenlännästämmeElatiivilyhyenlännästänne
ElatiivilyhyenlännästäänElatiivilyhyenlännästänsä
Monikon elatiivilyhyenlännistäMonikon elatiivilyhyenlännistäni
Monikon elatiivilyhyenlännistäsiMonikon elatiivilyhyenlännistämme
Monikon elatiivilyhyenlännistänneMonikon elatiivilyhyenlännistään
Monikon elatiivilyhyenlännistänsäIllatiivilyhyenläntään
IllatiivilyhyenläntääniIllatiivilyhyenläntääsi
IllatiivilyhyenläntäämmeIllatiivilyhyenläntäänne
IllatiivilyhyenläntäänsäMonikon illatiivilyhyenläntiin
Monikon illatiivilyhyenläntiiniMonikon illatiivilyhyenläntiisi
Monikon illatiivilyhyenläntiimmeMonikon illatiivilyhyenläntiinne
Monikon illatiivilyhyenläntiinsäAdessiivilyhyenlännällä
AdessiivilyhyenlännälläniAdessiivilyhyenlännälläsi
AdessiivilyhyenlännällämmeAdessiivilyhyenlännällänne
AdessiivilyhyenlännälläänAdessiivilyhyenlännällänsä
Monikon adessiivilyhyenlännilläMonikon adessiivilyhyenlännilläni
Monikon adessiivilyhyenlännilläsiMonikon adessiivilyhyenlännillämme
Monikon adessiivilyhyenlännillänneMonikon adessiivilyhyenlännillään
Monikon adessiivilyhyenlännillänsäAblatiivilyhyenlännältä
AblatiivilyhyenlännältäniAblatiivilyhyenlännältäsi
AblatiivilyhyenlännältämmeAblatiivilyhyenlännältänne
AblatiivilyhyenlännältäänAblatiivilyhyenlännältänsä
Monikon ablatiivilyhyenlänniltäMonikon ablatiivilyhyenlänniltäni
Monikon ablatiivilyhyenlänniltäsiMonikon ablatiivilyhyenlänniltämme
Monikon ablatiivilyhyenlänniltänneMonikon ablatiivilyhyenlänniltään
Monikon ablatiivilyhyenlänniltänsäAllatiivilyhyenlännälle
AllatiivilyhyenlännälleniAllatiivilyhyenlännällesi
AllatiivilyhyenlännällemmeAllatiivilyhyenlännällenne
AllatiivilyhyenlännälleenAllatiivilyhyenlännällensä
Monikon allatiivilyhyenlännilleMonikon allatiivilyhyenlännilleni
Monikon allatiivilyhyenlännillesiMonikon allatiivilyhyenlännillemme
Monikon allatiivilyhyenlännillenneMonikon allatiivilyhyenlännilleen
Monikon allatiivilyhyenlännillensäEssiivilyhyenläntänä
EssiivilyhyenläntänäniEssiivilyhyenläntänäsi
EssiivilyhyenläntänämmeEssiivilyhyenläntänänne
EssiivilyhyenläntänäänEssiivilyhyenläntänänsä
Monikon essiivilyhyenläntinäMonikon essiivilyhyenläntinäni
Monikon essiivilyhyenläntinäsiMonikon essiivilyhyenläntinämme
Monikon essiivilyhyenläntinänneMonikon essiivilyhyenläntinään
Monikon essiivilyhyenläntinänsäTranslatiivilyhyenlännäksi
TranslatiivilyhyenlännäkseniTranslatiivilyhyenlännäksesi
TranslatiivilyhyenlännäksemmeTranslatiivilyhyenlännäksenne
TranslatiivilyhyenlännäkseenTranslatiivilyhyenlännäksensä
Monikon translatiivilyhyenlänniksiMonikon translatiivilyhyenlännikseni
Monikon translatiivilyhyenlänniksesiMonikon translatiivilyhyenlänniksemme
Monikon translatiivilyhyenlänniksenneMonikon translatiivilyhyenlännikseen
Monikon translatiivilyhyenlänniksensäMonikon instruktiivilyhyenlännin
AbessiivilyhyenlännättäAbessiivilyhyenlännättäni
AbessiivilyhyenlännättäsiAbessiivilyhyenlännättämme
AbessiivilyhyenlännättänneAbessiivilyhyenlännättään
AbessiivilyhyenlännättänsäMonikon abessiivilyhyenlännittä
Monikon abessiivilyhyenlännittäniMonikon abessiivilyhyenlännittäsi
Monikon abessiivilyhyenlännittämmeMonikon abessiivilyhyenlännittänne
Monikon abessiivilyhyenlännittäänMonikon abessiivilyhyenlännittänsä
Monikon komitatiivilyhyenläntineMonikon komitatiivilyhyenläntineni
Monikon komitatiivilyhyenläntinesiMonikon komitatiivilyhyenläntinemme
Monikon komitatiivilyhyenläntinenneMonikon komitatiivilyhyenläntineen
Monikon komitatiivilyhyenläntinensäKomparatiivilyhyenlännempi
SuperlatiivilyhyenlänninMonikon akkusatiivilyhyenlännät
Monikon akkusatiivilyhyenläntäniMonikon akkusatiivilyhyenläntäsi
Monikon akkusatiivilyhyenläntämmeMonikon akkusatiivilyhyenläntänne
Monikon akkusatiivilyhyenläntänsäAkkusatiivilyhyenläntäni
AkkusatiivilyhyenläntäsiAkkusatiivilyhyenläntämme
AkkusatiivilyhyenläntänneAkkusatiivilyhyenläntänsä