| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | lahjaverot | Genetiivi | lahjaveron |
| Monikon genetiivi | lahjaverojen | Partitiivi | lahjaveroa |
| Monikon partitiivi | lahjaveroja | Inessiivi | lahjaverossa |
| Monikon inessiivi | lahjaveroissa | Elatiivi | lahjaverosta |
| Monikon elatiivi | lahjaveroista | Illatiivi | lahjaveroon |
| Monikon illatiivi | lahjaveroihin | Adessiivi | lahjaverolla |
| Monikon adessiivi | lahjaveroilla | Ablatiivi | lahjaverolta |
| Monikon ablatiivi | lahjaveroilta | Allatiivi | lahjaverolle |
| Monikon allatiivi | lahjaveroille | Essiivi | lahjaverona |
| Monikon essiivi | lahjaveroina | Translatiivi | lahjaveroksi |
| Monikon translatiivi | lahjaveroiksi | Monikon instruktiivi | lahjaveroin |
| Abessiivi | lahjaverotta | Monikon abessiivi | lahjaveroitta |
| Monikon akkusatiivi | lahjaverot |