| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 5. | ||
| Monikko | laatijat | Genetiivi | laatijan |
| Monikon genetiivi | laatijoiden | Monikon genetiivi | laatijoitten |
| Partitiivi | laatijaa | Monikon partitiivi | laatijoita |
| Inessiivi | laatijassa | Monikon inessiivi | laatijoissa |
| Elatiivi | laatijasta | Monikon elatiivi | laatijoista |
| Illatiivi | laatijaan | Monikon illatiivi | laatijoihin |
| Adessiivi | laatijalla | Monikon adessiivi | laatijoilla |
| Ablatiivi | laatijalta | Monikon ablatiivi | laatijoilta |
| Allatiivi | laatijalle | Monikon allatiivi | laatijoille |
| Essiivi | laatijana | Monikon essiivi | laatijoina |
| Translatiivi | laatijaksi | Monikon translatiivi | laatijoiksi |
| Monikon instruktiivi | laatijoin | Abessiivi | laatijatta |
| Monikon abessiivi | laatijoitta | Monikon akkusatiivi | laatijat |