Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
viroradeerida

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensradeeraanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensradeeraat
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensradeeraaMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensradeeraamme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensradeeraatteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensradeeraavat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiradeerasinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiradeerasit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiradeerasiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiradeerasimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiradeerasitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiradeerasivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensradeeraisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensradeeraisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensradeeraisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensradeeraisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensradeeraisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensradeeraisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensradeeraaYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensradeeratkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensradeeratkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensradeeratkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensradeeratkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensradeerannen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensradeerannetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensradeerannee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensradeerannemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensradeerannette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensradeerannevat