| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | radeeraan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | radeeraat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | radeeraa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | radeeraamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | radeeraatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | radeeraavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | radeerasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | radeerasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | radeerasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | radeerasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | radeerasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | radeerasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | radeeraisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | radeeraisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | radeeraisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | radeeraisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | radeeraisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | radeeraisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | radeeraa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | radeeratkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | radeeratkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | radeeratkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | radeeratkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | radeerannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | radeerannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | radeerannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | radeerannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | radeerannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | radeerannevat | | |