| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | taajuuskorjaimet | Genetiivi | taajuuskorjaimen |
| Monikon genetiivi | taajuuskorjaimien | Monikon genetiivi | taajuuskorjainten |
| Partitiivi | taajuuskorjainta | Monikon partitiivi | taajuuskorjaimia |
| Inessiivi | taajuuskorjaimessa | Monikon inessiivi | taajuuskorjaimissa |
| Elatiivi | taajuuskorjaimesta | Monikon elatiivi | taajuuskorjaimista |
| Illatiivi | taajuuskorjaimeen | Monikon illatiivi | taajuuskorjaimiin |
| Adessiivi | taajuuskorjaimella | Monikon adessiivi | taajuuskorjaimilla |
| Ablatiivi | taajuuskorjaimelta | Monikon ablatiivi | taajuuskorjaimilta |
| Allatiivi | taajuuskorjaimelle | Monikon allatiivi | taajuuskorjaimille |
| Essiivi | taajuuskorjaimena | Monikon essiivi | taajuuskorjaimina |
| Translatiivi | taajuuskorjaimeksi | Monikon translatiivi | taajuuskorjaimiksi |
| Monikon instruktiivi | taajuuskorjaimin | Abessiivi | taajuuskorjaimetta |
| Monikon abessiivi | taajuuskorjaimitta | Monikon akkusatiivi | taajuuskorjaimet |