| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 2. | ||
| Monikko | sananparret | Genetiivi | sananparren |
| Monikon genetiivi | sananparsien | Partitiivi | sananpartta |
| Monikon partitiivi | sananparsia | Inessiivi | sananparressa |
| Monikon inessiivi | sananparsissa | Elatiivi | sananparresta |
| Monikon elatiivi | sananparsista | Illatiivi | sananparteen |
| Monikon illatiivi | sananparsiin | Adessiivi | sananparrella |
| Monikon adessiivi | sananparsilla | Ablatiivi | sananparrelta |
| Monikon ablatiivi | sananparsilta | Allatiivi | sananparrelle |
| Monikon allatiivi | sananparsille | Essiivi | sananpartena |
| Monikon essiivi | sananparsina | Translatiivi | sananparreksi |
| Monikon translatiivi | sananparsiksi | Monikon instruktiivi | sananparsin |
| Abessiivi | sananparretta | Monikon abessiivi | sananparsitta |
| Monikon akkusatiivi | sananparret |