Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. vartalonmyötäinen

Taivutusmuodot

MonikkotyköistuvatMonikkotyköistuvani
MonikkotyköistuvasiMonikkotyköistuvamme
MonikkotyköistuvanneMonikkotyköistuvansa
GenetiivityköistuvanGenetiivityköistuvani
GenetiivityköistuvasiGenetiivityköistuvamme
GenetiivityköistuvanneGenetiivityköistuvansa
Monikon genetiivityköistuvienMonikon genetiivityköistuvieni
Monikon genetiivityköistuviesiMonikon genetiivityköistuviemme
Monikon genetiivityköistuvienneMonikon genetiivityköistuviensa
PartitiivityköistuvaaPartitiivityköistuvaani
PartitiivityköistuvaasiPartitiivityköistuvaamme
PartitiivityköistuvaannePartitiivityköistuvaansa
Monikon partitiivityköistuviaMonikon partitiivityköistuviani
Monikon partitiivityköistuviasiMonikon partitiivityköistuviamme
Monikon partitiivityköistuvianneMonikon partitiivityköistuviaan
Monikon partitiivityköistuviansaInessiivityköistuvassa
InessiivityköistuvassaniInessiivityköistuvassasi
InessiivityköistuvassammeInessiivityköistuvassanne
InessiivityköistuvassaanInessiivityköistuvassansa
Monikon inessiivityköistuvissaMonikon inessiivityköistuvissani
Monikon inessiivityköistuvissasiMonikon inessiivityköistuvissamme
Monikon inessiivityköistuvissanneMonikon inessiivityköistuvissaan
Monikon inessiivityköistuvissansaElatiivityköistuvasta
ElatiivityköistuvastaniElatiivityköistuvastasi
ElatiivityköistuvastammeElatiivityköistuvastanne
ElatiivityköistuvastaanElatiivityköistuvastansa
Monikon elatiivityköistuvistaMonikon elatiivityköistuvistani
Monikon elatiivityköistuvistasiMonikon elatiivityköistuvistamme
Monikon elatiivityköistuvistanneMonikon elatiivityköistuvistaan
Monikon elatiivityköistuvistansaIllatiivityköistuvaan
IllatiivityköistuvaaniIllatiivityköistuvaasi
IllatiivityköistuvaammeIllatiivityköistuvaanne
IllatiivityköistuvaansaMonikon illatiivityköistuviin
Monikon illatiivityköistuviiniMonikon illatiivityköistuviisi
Monikon illatiivityköistuviimmeMonikon illatiivityköistuviinne
Monikon illatiivityköistuviinsaAdessiivityköistuvalla
AdessiivityköistuvallaniAdessiivityköistuvallasi
AdessiivityköistuvallammeAdessiivityköistuvallanne
AdessiivityköistuvallaanAdessiivityköistuvallansa
Monikon adessiivityköistuvillaMonikon adessiivityköistuvillani
Monikon adessiivityköistuvillasiMonikon adessiivityköistuvillamme
Monikon adessiivityköistuvillanneMonikon adessiivityköistuvillaan
Monikon adessiivityköistuvillansaAblatiivityköistuvalta
AblatiivityköistuvaltaniAblatiivityköistuvaltasi
AblatiivityköistuvaltammeAblatiivityköistuvaltanne
AblatiivityköistuvaltaanAblatiivityköistuvaltansa
Monikon ablatiivityköistuviltaMonikon ablatiivityköistuviltani
Monikon ablatiivityköistuviltasiMonikon ablatiivityköistuviltamme
Monikon ablatiivityköistuviltanneMonikon ablatiivityköistuviltaan
Monikon ablatiivityköistuviltansaAllatiivityköistuvalle
AllatiivityköistuvalleniAllatiivityköistuvallesi
AllatiivityköistuvallemmeAllatiivityköistuvallenne
AllatiivityköistuvalleenAllatiivityköistuvallensa
Monikon allatiivityköistuvilleMonikon allatiivityköistuvilleni
Monikon allatiivityköistuvillesiMonikon allatiivityköistuvillemme
Monikon allatiivityköistuvillenneMonikon allatiivityköistuvilleen
Monikon allatiivityköistuvillensaEssiivityköistuvana
EssiivityköistuvananiEssiivityköistuvanasi
EssiivityköistuvanammeEssiivityköistuvananne
EssiivityköistuvanaanEssiivityköistuvanansa
Monikon essiivityköistuvinaMonikon essiivityköistuvinani
Monikon essiivityköistuvinasiMonikon essiivityköistuvinamme
Monikon essiivityköistuvinanneMonikon essiivityköistuvinaan
Monikon essiivityköistuvinansaTranslatiivityköistuvaksi
TranslatiivityköistuvakseniTranslatiivityköistuvaksesi
TranslatiivityköistuvaksemmeTranslatiivityköistuvaksenne
TranslatiivityköistuvakseenTranslatiivityköistuvaksensa
Monikon translatiivityköistuviksiMonikon translatiivityköistuvikseni
Monikon translatiivityköistuviksesiMonikon translatiivityköistuviksemme
Monikon translatiivityköistuviksenneMonikon translatiivityköistuvikseen
Monikon translatiivityköistuviksensaMonikon instruktiivityköistuvin
AbessiivityköistuvattaAbessiivityköistuvattani
AbessiivityköistuvattasiAbessiivityköistuvattamme
AbessiivityköistuvattanneAbessiivityköistuvattaan
AbessiivityköistuvattansaMonikon abessiivityköistuvitta
Monikon abessiivityköistuvittaniMonikon abessiivityköistuvittasi
Monikon abessiivityköistuvittammeMonikon abessiivityköistuvittanne
Monikon abessiivityköistuvittaanMonikon abessiivityköistuvittansa
Monikon komitatiivityköistuvineMonikon komitatiivityköistuvineni
Monikon komitatiivityköistuvinesiMonikon komitatiivityköistuvinemme
Monikon komitatiivityköistuvinenneMonikon komitatiivityköistuvineen
Monikon komitatiivityköistuvinensaMonikon akkusatiivityköistuvat
Monikon akkusatiivityköistuvaniMonikon akkusatiivityköistuvasi
Monikon akkusatiivityköistuvammeMonikon akkusatiivityköistuvanne
Monikon akkusatiivityköistuvansaAkkusatiivityköistuvani
AkkusatiivityköistuvasiAkkusatiivityköistuvamme
AkkusatiivityköistuvanneAkkusatiivityköistuvansa