| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | vanhahtava | ||
| 2. | vanhahtava | ||
| Muut/tuntemattomat | |||
| 3. | |||
| Monikko | tapulit | Genetiivi | tapulin |
| Monikon genetiivi | tapulien | Monikon genetiivi | tapuleiden |
| Monikon genetiivi | tapuleitten | Partitiivi | tapulia |
| Monikon partitiivi | tapuleita | Monikon partitiivi | tapuleja |
| Inessiivi | tapulissa | Monikon inessiivi | tapuleissa |
| Elatiivi | tapulista | Monikon elatiivi | tapuleista |
| Illatiivi | tapuliin | Monikon illatiivi | tapuleihin |
| Adessiivi | tapulilla | Monikon adessiivi | tapuleilla |
| Ablatiivi | tapulilta | Monikon ablatiivi | tapuleilta |
| Allatiivi | tapulille | Monikon allatiivi | tapuleille |
| Essiivi | tapulina | Monikon essiivi | tapuleina |
| Translatiivi | tapuliksi | Monikon translatiivi | tapuleiksi |
| Monikon instruktiivi | tapulein | Abessiivi | tapulitta |
| Monikon abessiivi | tapuleitta | Monikon akkusatiivi | tapulit |