| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | kasarit | Genetiivi | kasarin |
| Monikon genetiivi | kasarien | Monikon genetiivi | kasareiden |
| Monikon genetiivi | kasareitten | Partitiivi | kasaria |
| Monikon partitiivi | kasareita | Monikon partitiivi | kasareja |
| Inessiivi | kasarissa | Monikon inessiivi | kasareissa |
| Elatiivi | kasarista | Monikon elatiivi | kasareista |
| Illatiivi | kasariin | Monikon illatiivi | kasareihin |
| Adessiivi | kasarilla | Monikon adessiivi | kasareilla |
| Ablatiivi | kasarilta | Monikon ablatiivi | kasareilta |
| Allatiivi | kasarille | Monikon allatiivi | kasareille |
| Essiivi | kasarina | Monikon essiivi | kasareina |
| Translatiivi | kasariksi | Monikon translatiivi | kasareiksi |
| Monikon instruktiivi | kasarein | Abessiivi | kasaritta |
| Monikon abessiivi | kasareitta | Monikon akkusatiivi | kasarit |