| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | juhdat | Genetiivi | juhdan |
| Monikon genetiivi | juhtien | Partitiivi | juhtaa |
| Monikon partitiivi | juhtia | Inessiivi | juhdassa |
| Monikon inessiivi | juhdissa | Elatiivi | juhdasta |
| Monikon elatiivi | juhdista | Illatiivi | juhtaan |
| Monikon illatiivi | juhtiin | Adessiivi | juhdalla |
| Monikon adessiivi | juhdilla | Ablatiivi | juhdalta |
| Monikon ablatiivi | juhdilta | Allatiivi | juhdalle |
| Monikon allatiivi | juhdille | Essiivi | juhtana |
| Monikon essiivi | juhtina | Translatiivi | juhdaksi |
| Monikon translatiivi | juhdiksi | Monikon instruktiivi | juhdin |
| Abessiivi | juhdatta | Monikon abessiivi | juhditta |
| Monikon akkusatiivi | juhdat |