| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | valottomat | Monikko | valottomani |
| Monikko | valottomasi | Monikko | valottomamme |
| Monikko | valottomanne | Monikko | valottomansa |
| Genetiivi | valottoman | Genetiivi | valottomani |
| Genetiivi | valottomasi | Genetiivi | valottomamme |
| Genetiivi | valottomanne | Genetiivi | valottomansa |
| Monikon genetiivi | valottomien | Monikon genetiivi | valottomieni |
| Monikon genetiivi | valottomiesi | Monikon genetiivi | valottomiemme |
| Monikon genetiivi | valottomienne | Monikon genetiivi | valottomiensa |
| Partitiivi | valotonta | Partitiivi | valotontani |
| Partitiivi | valotontasi | Partitiivi | valotontamme |
| Partitiivi | valotontanne | Partitiivi | valotontaan |
| Partitiivi | valotontansa | Monikon partitiivi | valottomia |
| Monikon partitiivi | valottomiani | Monikon partitiivi | valottomiasi |
| Monikon partitiivi | valottomiamme | Monikon partitiivi | valottomianne |
| Monikon partitiivi | valottomiaan | Monikon partitiivi | valottomiansa |
| Inessiivi | valottomassa | Inessiivi | valottomassani |
| Inessiivi | valottomassasi | Inessiivi | valottomassamme |
| Inessiivi | valottomassanne | Inessiivi | valottomassaan |
| Inessiivi | valottomassansa | Monikon inessiivi | valottomissa |
| Monikon inessiivi | valottomissani | Monikon inessiivi | valottomissasi |
| Monikon inessiivi | valottomissamme | Monikon inessiivi | valottomissanne |
| Monikon inessiivi | valottomissaan | Monikon inessiivi | valottomissansa |
| Elatiivi | valottomasta | Elatiivi | valottomastani |
| Elatiivi | valottomastasi | Elatiivi | valottomastamme |
| Elatiivi | valottomastanne | Elatiivi | valottomastaan |
| Elatiivi | valottomastansa | Monikon elatiivi | valottomista |
| Monikon elatiivi | valottomistani | Monikon elatiivi | valottomistasi |
| Monikon elatiivi | valottomistamme | Monikon elatiivi | valottomistanne |
| Monikon elatiivi | valottomistaan | Monikon elatiivi | valottomistansa |
| Illatiivi | valottomaan | Illatiivi | valottomaani |
| Illatiivi | valottomaasi | Illatiivi | valottomaamme |
| Illatiivi | valottomaanne | Illatiivi | valottomaansa |
| Monikon illatiivi | valottomiin | Monikon illatiivi | valottomiini |
| Monikon illatiivi | valottomiisi | Monikon illatiivi | valottomiimme |
| Monikon illatiivi | valottomiinne | Monikon illatiivi | valottomiinsa |
| Adessiivi | valottomalla | Adessiivi | valottomallani |
| Adessiivi | valottomallasi | Adessiivi | valottomallamme |
| Adessiivi | valottomallanne | Adessiivi | valottomallaan |
| Adessiivi | valottomallansa | Monikon adessiivi | valottomilla |
| Monikon adessiivi | valottomillani | Monikon adessiivi | valottomillasi |
| Monikon adessiivi | valottomillamme | Monikon adessiivi | valottomillanne |
| Monikon adessiivi | valottomillaan | Monikon adessiivi | valottomillansa |
| Ablatiivi | valottomalta | Ablatiivi | valottomaltani |
| Ablatiivi | valottomaltasi | Ablatiivi | valottomaltamme |
| Ablatiivi | valottomaltanne | Ablatiivi | valottomaltaan |
| Ablatiivi | valottomaltansa | Monikon ablatiivi | valottomilta |
| Monikon ablatiivi | valottomiltani | Monikon ablatiivi | valottomiltasi |
| Monikon ablatiivi | valottomiltamme | Monikon ablatiivi | valottomiltanne |
| Monikon ablatiivi | valottomiltaan | Monikon ablatiivi | valottomiltansa |
| Allatiivi | valottomalle | Allatiivi | valottomalleni |
| Allatiivi | valottomallesi | Allatiivi | valottomallemme |
| Allatiivi | valottomallenne | Allatiivi | valottomalleen |
| Allatiivi | valottomallensa | Monikon allatiivi | valottomille |
| Monikon allatiivi | valottomilleni | Monikon allatiivi | valottomillesi |
| Monikon allatiivi | valottomillemme | Monikon allatiivi | valottomillenne |
| Monikon allatiivi | valottomilleen | Monikon allatiivi | valottomillensa |
| Essiivi | valottomana | Essiivi | valottomanani |
| Essiivi | valottomanasi | Essiivi | valottomanamme |
| Essiivi | valottomananne | Essiivi | valottomanaan |
| Essiivi | valottomanansa | Monikon essiivi | valottomina |
| Monikon essiivi | valottominani | Monikon essiivi | valottominasi |
| Monikon essiivi | valottominamme | Monikon essiivi | valottominanne |
| Monikon essiivi | valottominaan | Monikon essiivi | valottominansa |
| Translatiivi | valottomaksi | Translatiivi | valottomakseni |
| Translatiivi | valottomaksesi | Translatiivi | valottomaksemme |
| Translatiivi | valottomaksenne | Translatiivi | valottomakseen |
| Translatiivi | valottomaksensa | Monikon translatiivi | valottomiksi |
| Monikon translatiivi | valottomikseni | Monikon translatiivi | valottomiksesi |
| Monikon translatiivi | valottomiksemme | Monikon translatiivi | valottomiksenne |
| Monikon translatiivi | valottomikseen | Monikon translatiivi | valottomiksensa |
| Monikon instruktiivi | valottomin | Abessiivi | valottomatta |
| Abessiivi | valottomattani | Abessiivi | valottomattasi |
| Abessiivi | valottomattamme | Abessiivi | valottomattanne |
| Abessiivi | valottomattaan | Abessiivi | valottomattansa |
| Monikon abessiivi | valottomitta | Monikon abessiivi | valottomittani |
| Monikon abessiivi | valottomittasi | Monikon abessiivi | valottomittamme |
| Monikon abessiivi | valottomittanne | Monikon abessiivi | valottomittaan |
| Monikon abessiivi | valottomittansa | Monikon komitatiivi | valottomine |
| Monikon komitatiivi | valottomineni | Monikon komitatiivi | valottominesi |
| Monikon komitatiivi | valottominemme | Monikon komitatiivi | valottominenne |
| Monikon komitatiivi | valottomineen | Monikon komitatiivi | valottominensa |
| Komparatiivi | valottomampi | Superlatiivi | valottomin |
| Monikon akkusatiivi | valottomat | Monikon akkusatiivi | valottomani |
| Monikon akkusatiivi | valottomasi | Monikon akkusatiivi | valottomamme |
| Monikon akkusatiivi | valottomanne | Monikon akkusatiivi | valottomansa |
| Akkusatiivi | valottomani | Akkusatiivi | valottomasi |
| Akkusatiivi | valottomamme | Akkusatiivi | valottomanne |
| Akkusatiivi | valottomansa |