Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jossa ei ole valoa
  2. sellainen, jossa ei ole lamppua

Taivutusmuodot

MonikkovalottomatMonikkovalottomani
MonikkovalottomasiMonikkovalottomamme
MonikkovalottomanneMonikkovalottomansa
GenetiivivalottomanGenetiivivalottomani
GenetiivivalottomasiGenetiivivalottomamme
GenetiivivalottomanneGenetiivivalottomansa
Monikon genetiivivalottomienMonikon genetiivivalottomieni
Monikon genetiivivalottomiesiMonikon genetiivivalottomiemme
Monikon genetiivivalottomienneMonikon genetiivivalottomiensa
PartitiivivalotontaPartitiivivalotontani
PartitiivivalotontasiPartitiivivalotontamme
PartitiivivalotontannePartitiivivalotontaan
PartitiivivalotontansaMonikon partitiivivalottomia
Monikon partitiivivalottomianiMonikon partitiivivalottomiasi
Monikon partitiivivalottomiammeMonikon partitiivivalottomianne
Monikon partitiivivalottomiaanMonikon partitiivivalottomiansa
InessiivivalottomassaInessiivivalottomassani
InessiivivalottomassasiInessiivivalottomassamme
InessiivivalottomassanneInessiivivalottomassaan
InessiivivalottomassansaMonikon inessiivivalottomissa
Monikon inessiivivalottomissaniMonikon inessiivivalottomissasi
Monikon inessiivivalottomissammeMonikon inessiivivalottomissanne
Monikon inessiivivalottomissaanMonikon inessiivivalottomissansa
ElatiivivalottomastaElatiivivalottomastani
ElatiivivalottomastasiElatiivivalottomastamme
ElatiivivalottomastanneElatiivivalottomastaan
ElatiivivalottomastansaMonikon elatiivivalottomista
Monikon elatiivivalottomistaniMonikon elatiivivalottomistasi
Monikon elatiivivalottomistammeMonikon elatiivivalottomistanne
Monikon elatiivivalottomistaanMonikon elatiivivalottomistansa
IllatiivivalottomaanIllatiivivalottomaani
IllatiivivalottomaasiIllatiivivalottomaamme
IllatiivivalottomaanneIllatiivivalottomaansa
Monikon illatiivivalottomiinMonikon illatiivivalottomiini
Monikon illatiivivalottomiisiMonikon illatiivivalottomiimme
Monikon illatiivivalottomiinneMonikon illatiivivalottomiinsa
AdessiivivalottomallaAdessiivivalottomallani
AdessiivivalottomallasiAdessiivivalottomallamme
AdessiivivalottomallanneAdessiivivalottomallaan
AdessiivivalottomallansaMonikon adessiivivalottomilla
Monikon adessiivivalottomillaniMonikon adessiivivalottomillasi
Monikon adessiivivalottomillammeMonikon adessiivivalottomillanne
Monikon adessiivivalottomillaanMonikon adessiivivalottomillansa
AblatiivivalottomaltaAblatiivivalottomaltani
AblatiivivalottomaltasiAblatiivivalottomaltamme
AblatiivivalottomaltanneAblatiivivalottomaltaan
AblatiivivalottomaltansaMonikon ablatiivivalottomilta
Monikon ablatiivivalottomiltaniMonikon ablatiivivalottomiltasi
Monikon ablatiivivalottomiltammeMonikon ablatiivivalottomiltanne
Monikon ablatiivivalottomiltaanMonikon ablatiivivalottomiltansa
AllatiivivalottomalleAllatiivivalottomalleni
AllatiivivalottomallesiAllatiivivalottomallemme
AllatiivivalottomallenneAllatiivivalottomalleen
AllatiivivalottomallensaMonikon allatiivivalottomille
Monikon allatiivivalottomilleniMonikon allatiivivalottomillesi
Monikon allatiivivalottomillemmeMonikon allatiivivalottomillenne
Monikon allatiivivalottomilleenMonikon allatiivivalottomillensa
EssiivivalottomanaEssiivivalottomanani
EssiivivalottomanasiEssiivivalottomanamme
EssiivivalottomananneEssiivivalottomanaan
EssiivivalottomanansaMonikon essiivivalottomina
Monikon essiivivalottominaniMonikon essiivivalottominasi
Monikon essiivivalottominammeMonikon essiivivalottominanne
Monikon essiivivalottominaanMonikon essiivivalottominansa
TranslatiivivalottomaksiTranslatiivivalottomakseni
TranslatiivivalottomaksesiTranslatiivivalottomaksemme
TranslatiivivalottomaksenneTranslatiivivalottomakseen
TranslatiivivalottomaksensaMonikon translatiivivalottomiksi
Monikon translatiivivalottomikseniMonikon translatiivivalottomiksesi
Monikon translatiivivalottomiksemmeMonikon translatiivivalottomiksenne
Monikon translatiivivalottomikseenMonikon translatiivivalottomiksensa
Monikon instruktiivivalottominAbessiivivalottomatta
AbessiivivalottomattaniAbessiivivalottomattasi
AbessiivivalottomattammeAbessiivivalottomattanne
AbessiivivalottomattaanAbessiivivalottomattansa
Monikon abessiivivalottomittaMonikon abessiivivalottomittani
Monikon abessiivivalottomittasiMonikon abessiivivalottomittamme
Monikon abessiivivalottomittanneMonikon abessiivivalottomittaan
Monikon abessiivivalottomittansaMonikon komitatiivivalottomine
Monikon komitatiivivalottomineniMonikon komitatiivivalottominesi
Monikon komitatiivivalottominemmeMonikon komitatiivivalottominenne
Monikon komitatiivivalottomineenMonikon komitatiivivalottominensa
KomparatiivivalottomampiSuperlatiivivalottomin
Monikon akkusatiivivalottomatMonikon akkusatiivivalottomani
Monikon akkusatiivivalottomasiMonikon akkusatiivivalottomamme
Monikon akkusatiivivalottomanneMonikon akkusatiivivalottomansa
AkkusatiivivalottomaniAkkusatiivivalottomasi
AkkusatiivivalottomammeAkkusatiivivalottomanne
Akkusatiivivalottomansa

Luokat