| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | laillistukset | Genetiivi | laillistuksen |
| Monikon genetiivi | laillistusten | Monikon genetiivi | laillistuksien |
| Partitiivi | laillistusta | Monikon partitiivi | laillistuksia |
| Inessiivi | laillistuksessa | Monikon inessiivi | laillistuksissa |
| Elatiivi | laillistuksesta | Monikon elatiivi | laillistuksista |
| Illatiivi | laillistukseen | Monikon illatiivi | laillistuksiin |
| Adessiivi | laillistuksella | Monikon adessiivi | laillistuksilla |
| Ablatiivi | laillistukselta | Monikon ablatiivi | laillistuksilta |
| Allatiivi | laillistukselle | Monikon allatiivi | laillistuksille |
| Essiivi | laillistuksena | Monikon essiivi | laillistuksina |
| Translatiivi | laillistukseksi | Monikon translatiivi | laillistuksiksi |
| Monikon instruktiivi | laillistuksin | Abessiivi | laillistuksetta |
| Monikon abessiivi | laillistuksitta | Monikon akkusatiivi | laillistukset |